banner109

HDP’ye yönelik operasyonları kınadılar

HDP’ye yönelik operasyonlarla gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep eden İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, “İktidara İzmir’den sesleniyoruz: Demokrasiye sahip çıkacağız” dedi.

HDP’ye yönelik operasyonları kınadılar

Haber/ Didar DEMİRCİ

İzmir Alsancak’ta Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP’ye yönelik operasyonları demokrasi dışı bir eylem olarak değerlendirerek, protesto etti. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin düzenlediği basın açıklamasına CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’da katıldı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam, “İnsan yaşamını şekillendiren tüm değerler ortaklaştıkça anlam kazanır. Birlikteliği barışçıl, eşit ve özgür temelden yoksun olan sistemler ortaklıktan uzaktır. Ortak değerlerden söz eden iktidarlar anayasal sorumluluklarını unutup tekçi, ayrıştırıcı, baskıcı, gerici ve ırkçı savrulmalar yaşayabiliyorlar. Bu kara tablolardan biri maalesef yine yüzünü gösterdi. İktidar, siyasallaştırdığı yargı eliyle askeri darbe dönemlerinde dahi asgari olarak gözetilen hukuk normlarını ayaklar altına alarak muhalif kesimlere yönelik operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. İşsizlik rekor üzerine rekor kırarken, enflasyon halkı yoksullaştırırken, yurttaşları tehdit eden salgın hastalık nedeniyle hastaneler dolup taşarken ve resmi rakamlarla her gün 70’in üstünde insan salgından dolayı yaşamını kaybederken ülkeyi yönetenlerden beklenen bu sorunların çözülmesidir. Ancak iktidar çözüm yaratmak yerine baskı ve zor araçlarıyla muhalefeti susturmaya çalışmaktadır” şeklinde konuştu.

“Polisiye yöntemlerle örtme çabasındalar”

HDP’li siyasilerin ve muhaliflerin 25 Eylül 2020’de gözaltına alınmasını hatırlatan Beyazadam, “Ekonomik ve siyasi politikalarına rıza üretememesi ve biriken öfkeyi zorla bastırmak istemesinin, kendi iktidarını sürdürmek ve krizi yönetilebilir kılmak için zora başvurmasının ifadesidir. Politikasızlığın, çözümsüzlüğün polisiye yöntemlerle örtülmeye çalışılmasıdır. Anayasa Mahkemesi tarafından haklarında verilen beraat kararlarına rağmen aynı iddiayla seçilmişlerin gözaltına alınması tam anlamıyla akıl tutulmasıdır. Açık ki, “Ankara’nın karanlık dehlizlerinde” masa başı stratejilerle ülkenin değil kendilerinin geleceğinin kurtarılmasının senaryoları hayata geçirilmektedir. Eski defterleri karıştırarak akılları bulandırmaya çalışanlar, asıl görevleri olan halklara hizmet etmelidirler. Seçilmişlere karşı yürütülen bu saldırılar, demokrasiye bağı zedelemektedir. İstenen şey, tek adam rejimiyse bilinmelidir ki bu ülkeyi emperyalist kuşatmadan kurtarmak için kanlarını akıtan Anadolu insanının basireti buna engel olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Hukuk bir gün kendilerine de lazım olacaktır”

İktidarın ömrünü uzatmak için ülkeyi kutuplaştırdığını ve tehlikeli bir noktaya sürüklediğini dile getiren Beyazadam, “Demokrasi, barış ve laiklik gibi taleplere yönelik çağrılara kulak tıkayan, şiddeti tırmandıran, temel hak ve özgürlükleri askıya alan, devletin zor aygıtlarını siyasal amaçları için kullanan iktidar bilmelidir ki, hukuk bir gün kendilerine de lazım olacaktır! Siyasal amaçlarla, siyasal beklenti ve hedeflerle yapılan hukuksuz gözaltı operasyonunu kınıyor, protesto ediyoruz. Gözaltına alınan seçilmişlerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını bekliyoruz. İktidara İzmir’den sesleniyoruz: Demokrasiye sahip çıkacağız” dedi.

YORUM EKLE

banner97

banner96