banner112

HDP'nin 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' devam ediyor

HDP'nin 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' devam ediyor
HDP milletvekilleri tarafından geçen hafta Diyarbakır'da başlatılan 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin ikinci ayağı bugün İstanbul'da Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda geniş güvenlik önlemleri altında başladı. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, (Selahattin Demirtaş'ın cezaevinden grup toplantılarına katılmak için TBMM Başkanı'na yaptığı başvuru) "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin itibarını 5 milyonluk bir araç kullanmakla örtüştüren bir Meclis Başkanı, Selahattin Demirtaş'ın dilekçesine cevap verme lütfu göstermedi" dedi.

Demir bariyerlerle kapatılan park içinde düzenlenen 'Grup Toplantısı'nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, güvenlik önlemlerini eleştirerek, "İktidara seslenmek istiyoruz; neden korkuyorsunuz? Neden, halkla HDP milletvekillerinin buluşmasından bu kadar korkuyorsunuz?" dedi.

Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda bir hafta boyunca sürecek olan 'Vicdan ve Adale Nöbeti' için HDP'li milletvekilleri ile parti yöneticilerinin de aralarında olduğu kalabalık bir grup Kadıköy İlçe Başkanlığı önünde buluştu. Grup, buradan polisin demir bariyerlerle kapattığı ve yoğun güvenlik önlemi aldığı Yoğurtçu Parkı'na yürüdü.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN PARTİLİLERE PROVOKASYON UYARISI

Parkın girişinde bekleyen polis, içeri sadece milletvekilleri, parti yöneticileri, HDP İstanbul il ve ilçe eş başkanları ile basın mensuplarının girişine izin verdi. İçeri giremeyenler ise park girişinde bekleyişe geçti. Polisin dağılmasını istediği gruba yönelik HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, bir konuşma yaptı. Partililerden park girişinde beklememelerini isteyen Önder, "Buraya kadar destek veren bütün arkadaşlarımıza, grubumuz adına teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Bir provokasyona mahal vermeden, fırsat arayanlara fırsat vermeden vakar içinde kalan arkadaşlarımız, bu direnişin sözcülüğünü duyurusunu katılımın sürekliliğini sağlamaya çalışacaklardır" dedi.

GRUP KONUŞMASI

Bu konuşmanın ardından, bekleyenler parkın önünde ayrılırken, milletvekilleri ve parti yöneticileri güvenlik noktalarından geçerek, parkın içine girdi. Vicdan ve Adalet Nöbeti, park içinde hazırlanan bir alanda HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay'nın 'Grup Toplantısı' kapsamında yaptığı konuşmasıyla başladı.
GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ELEŞTİRDİ

Serpil Kemalbay, 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' için geçen hafta Diyarbakır'da bugün de İstanbul'da alınan yoğun güvenlik önlemlerini eleştirdi. Kemalbay, "Vicdan ve Adalet Nöbeti, öyle büyük bir korku yarattı ki, yedi gün 24 saat yürüttüğümüz nöbetimizin her saniyesi her dakikası polis ablukasında, polis barikatlarıyla, çelik bariyerlerle halktan kopartılmaya çalışıldı. İktidara seslenmek istiyoruz; neden korkuyorsunuz? Neden halkla HDP milletvekillerinin buluşmasından bu kadar korkuyorsunuz? 'Bu kadar israf yapmaya, boşu boşuna halkla partimizin buluşmasını engellemek için kuşatmaya hakkınız yoktur' diyoruz" ifadelerini kullandı.

"BU KADAR BÜYÜK YALANLARI SÖYLEYİP AKŞAMLARI NASIL UYUYORSUNUZ?"

Diyarbakır'daki nöbete ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere tepki gösteren Kemalbay, "Bu kuşatmalardan sonra manşet atıyorlar 'Halk artık HDP'nin toplantılarına katılmıyor'. Bu kadar büyük yalanları söyleyip, akşamları nasıl uyuyorsunuz? Yoksa size göre terörist olanlar için yalan söylemek sevap mıdır? Partimizi kriminalize etmek, partimizin yaptığı çalışmaları bu şekilde hayaller kurarak halktan koptuğunu, halkı kucaklayamayacağını düşünmek boşuna heveslerdir" diye konuştu.

"REHİN TUTULUYOR"

Serpil Kemalbay, konuşmasında başta HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş olmak üzere milletvekillerinin tutukluluklarına değindi. Kemalbay, Selahattin Demirtaş'ın yaklaşık 9 aydır cezaevinde bulunduğunu hatırlatarak, "Rehin tutuluyor" ifadesini kullandı.

Demirtaş'ın yargılanması için henüz bir tarih verilmediğine dikkat çeken Eş Genel Başkan Kemalbay, "Selahattin Demirtaş, bugüne kadar 64 duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Bunların hiçbiri rehin tutulduğu dosyasından dolayı değil. Düşünün, bir parlementonun üçüncü büyük partisinin Eş Genel Başkanı, yalan fezlekelelerle tutuklu fakat halen daha bir yargılama günü bile verilmemiştir. Bu tam anlamıyla hukuksuzluğun ne kadar büyük bir boyuta ulaştığının bir göstergesidir" dedi.

TBMM BAŞKANI'NA TEPKİ


Selahattin Demirtaş'ın HDP'nin grup toplantılarına cezaevinden SEGBİS yoluyla katılmak için TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a yaptığı başvuruya yanıt verilmemesine tepki gösteren Serpil Kemalbay şunları söyledi:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin itibarını 5 milyonluk bir araç kullanmakla örtüştüren bir Meclis Başkanı, Selahattin Demirtaş'ın dilekçesine cevap verme lütfu göstermedi. Bunun bir itibar sorunu olduğunu kavramış değil. Bir Taksiciler derneğine dilekçe gitse bir sorun götürülse mutlaka bir cevap alırdı. Fakat TBMM Başkanı İsmail Kahraman böyle bir derde hiç sahip değil."

Serpil Kemalbay, Diyarbakır'daki nöbetin büyük bir özveri ve çabayla tamamlandığını ifade ederek, "Vicdan ve adalet nöbetimiz güçlü bir şekilde mesajlarını verdi. Şimdi İstanbul'da vicdan ve adalet nöbetimizi 1 hafta içerisinde bütün talepleri ifade etmek, bütün mücadele olanaklarını, alanlarını tarif etmek ve birlikte mücadelenin yollarını birlikte döşemek için başlatmış bulunuyoruz. Bu eylemsellikle el ele, omuz omuza vererek, birlikte mücadele edeceğiz. Bizim mücadelemiz emekçilerin, kadınların, gençlerin, Türkiye halklarının, hukukun, adaletin, özgürlüğün, demokrasinin bu ülkeye gelmesi için yürütülen bir mücadele" diye konuştu.

Grup toplantısının ardından, HDP'lilerin 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' başladı. 7 gün boyunca 24 saat sürecek nöbete HDP'li milletvekilleri ve parti yöneticileri dışında partinin belirlediği görevliler girebilecek. Nöbetlere katılım belli bir sayının üzerine çıkmayacak şekilde devam edecek.
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 17:38
YORUM EKLE