banner112

HDP,'Mescid-i Aksa yasağını kınıyoruz'

HDP,'Mescid-i Aksa yasağını kınıyoruz'
HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından Mescid-i Aksa'ya ilişkin yapılan açıklamada, "İsrail Hükümeti'ni Filistin halkına karşı yürüttüğü provokatif ve baskıcı politikalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Filistin halkının meşru haklarının tanınması ve savunulması yönünde uluslararası toplumu tepki vermeye ve tavır almaya davet ediyoruz." denildi.

HDP açıklamasının devam ise söyle;"Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa'nın İsrail Hükümeti tarafından ibadete yasaklanmasını en sert şekilde kınıyoruz. Ne sebeple olursa olsun bir toplumun kolektif hakkı olan ibadet özgürlüğü kısıtlanmamalıdır. Hem İsrail hem de Filistin halklarının şiddet yöntemlerini terk ederek barış içinde yaşayabilmelerinin sağlanması yönünde HDP'nin desteği tamdır" denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu tarafından Mescid-i Aksa'ya ilişkin yapılan açıklamada, "Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa'nın İsrail Hükümeti tarafından ibadete yasaklanmasını en sert şekilde kınıyoruz. Ne sebeple olursa olsun bir toplumun kolektif hakkı olan ibadet özgürlüğü kısıtlanmamalıdır. Mescid-i Aksa'nın sadece Filistin halkı için değil, tüm Müslüman dünyası için önemli bir değer olduğu İsrail Hükümeti'nce bilinmesine rağmen, bu duyarsız ve düşmanca yasaklama girişiminin daha fazla toplumsal kırılmalara yol açacağı açıktır. Partimiz, anti-semitizmi bir ırkçılık biçimi olarak görmekle birlikte, Filistin halkına karşı yürütülen kapsamlı saldırıları ve aşırı devlet şiddetini de bir ırkçılık türü olarak kabul etmektedir. Hem İsrail hem de Filistin halklarının şiddet yöntemlerini terk ederek barış içinde yaşayabilmelerinin sağlanması yönünde HDP'nin desteği tamdır. İsrail Hükümeti'ni Filistin halkına karşı yürüttüğü provokatif ve baskıcı politikalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Filistin halkının meşru haklarının tanınması ve savunulması yönünde uluslararası toplumu tepki vermeye ve tavır almaya davet ediyoruz" denildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 11:42
YORUM EKLE

banner97

banner96