banner109

HDP İzmir'de ilçe kongrelerine başladı

HDP İzmir'de ilçe  kongrelerine başladı
HDP İzmir'de ilçe kongrelerine başladı. Parti, adaylarını temayül yoklamaları ile belirliyor. Tek adaylı yapılan seçimlerin Ekim ayının sonlarına doğru bitmesi bekleniyor.

Haber / Umut KARAKOYUN

HDP İzmir'de ilçe kongrelerine başladı. Şuana kadar; Bayraklı, Aliağa, Çiğli, Konak, Menemen ve Buca'da seçimleri tamamlayan parti, adaylarını temayük yoklaması sonucu belirliyor. Temayül sonucu adı ön plana çıkan aday, tek liste ile seçime giriyor. İl eş başkanlığı için yapılacak kongrede de aynı formül devrede olacak. HDP İzmir İl Eş Başkanı Mahfuz Güleryüz, HDP kongrelerinin neden tek adaylı yapıldığı sorusuna yanıt verdi. Başkan Güleryüz; “Kongrelerimiz gönüllülük esası üzerinden yapılıyor. Hizmet eksenli bir yönetim modeli var. İşin içerisinde rant yok, gelecek kaygısıyla kimse siyaset yapmaz, milletvekili olayım gibi hesap yapanlar yok. Burası sıçrama tahtası olarak görülmüyor. Bu yükü kaldırabilecek kadroyu açığa çıkarmaya çalışıyoruz. O nedenle de biz de aday sirkülasyonu çok yoğun değil. Çünkü HDP, gelen herkesin bedel ödediği bir parti. HDP'de siyaset yapmak ateşten gömlek. Kimse partimize 'Ben gideyim burada para hesabı yapayım. İhale alayım, şuradan iş kapayım' diye gelmez. Buraya gelenler gözaltına alınmayı, tutuklanmayı göze alarak HDP'ye geliyor. Hatta varsa iş olanakları onları yitirmeyi göze alıyor” dedi.

BEDEL ÖDEMEYE GELİYORLAR

HDP'de siyaset yapmanın zorluğuna değinen Mahfuz Güleryüz, bu nedenle liste yarışlarının yaşanmadığını söyledi. 'Buralara aday olan arkadaşların hepsi, kendi özel hayatlarından, iş yaşamlarından fedakarlıkta bulunarak siyaset yapıyor' ifadelerini kullanan Güleryüz; “Biz, aday belirleme süreçlerinde komisyon kuruyoruz. Bu komisyon partililerin fikirlerini alıyor. Bire bir görüşmeler yapıyor, halk toplantıları düzenliyor, yer yer ev ev gezerek adayları belirliyoruz. Bu nedenle biz de liste yarışları yaşanmıyor” dedi. Başkan Güleryüz, partilerine gelen herkesin bedel ödemeye geldiğini ifade ederken, üyesinden milletvekiline kadar herkesin bu bedeli ödediğini aktardı. Güleryüz, şunları söyledi: “Gönül isterdi ki Türkiye'de demokrasi yerine oturmuş olsun. HDP'ye gelen insanlar da 'Ben bedel ödemeye gitmeyeyim, orada hizmet ya da ülkenin normal koşullarında herhangi bir siyasi partinin yapması gereken ne varsa, ben de onu yapayım' diye ortaya çıkmış olsunlar. Ama böyle bir süreç yaşanmıyor. En nihayetinde 'Bu parti insanlara ne veriyor? Belediye başkanı mı yapıyor, milletvekili mi yapıyor? Ne olursa olsun sonuç cezaevi' diye bakılıyor. Böyle bir atmosferde partimizde ilçe başkanlığı, il başkanlığı yapmak için harıl harıl gelen olmuyor. Halkımızın işaret ettiği bütün arkadaşlar o fedakarlığı yapıyor.” HDP'li Güleryüz, temayülde adı ön plana çıkıp da bu görevi korktukları için kabul etmeyen partili bulunup bulunmadığı sorununa ise şu yanıtı verdi: “Örneğin bir ilçemizde temayül sonucu belirlenen bir arkadaşın ismi ön plana çıktığında ve ilçe başkanlığı teklifi kendisine götürüldüğünde, bize şunu çok açık biçimde söyledi. 'Ben başıma gelecekleri biliyorum ama bu ülkenin geleceği adına bu yükü omuzluyorum' dedi.”


Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2017, 10:51
YORUM EKLE

banner97

banner96