Gergerlioğlu: 100'e yakın gazeteci halen tutuklu

Tutuklu üç gazetecinin dün tahliye edilmesine sevindiklerini belirten HDP Milletvekili Gergerlioğlu, Türkiye'de halen yaklaşık 100 gazetecinin tutuklu olduğuna dikkat çekti.

Gergerlioğlu: 100'e yakın gazeteci halen tutuklu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye’de hükümet yetkilileriyle görüşen ve İstanbul Üniversitesi’nden fahri doktora unvanı alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Ragnar Spano’ya istifa çağrısı yaptı.
Türkiye’nin AİHM’in ceza verdiği ülkeler arasında yer aldığını belirten Gergerlioğlu, “Siz, ceza verdiğiniz bir ülkenin, iktidar tarafından rektörü atanmış bir üniversitesinden ödül almaya, koşturup Türkiye’ye geliyorsunuz. Yetmedi, kalkıp Mardin’e gidiyorsunuz. Mardinli AİHM Temsilcisi ile beraber Mardin’de AK Partili yetkilileri ziyaret ediyorsunuz. Bunlar hep ihsas-ı reydir” eleştirisinde bulundu.

Gergerlioğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Libya’daki saldırıda vefat eden MİT mensuplarının cenaze törenini haberleştirdikleri için tutuklu yargılanan gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç tahliye edilmesine ise sevindiklerini söyledi. Tutuklamaya başından itibaren karşı çıktıklarını hatırlatan Gergerlioğlu”Bütün bu suçlamaların, iktidarın keyfi uygulamaları olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu gerçekler de apaçık ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Ayrım yapmadan, kim olursa olsun herkesin özgürlüklerini elde etmesi ve hakkını savunması gerektiğini kaydeden Gergerlioğu, Türkiye’de 100’e yakın tutuklu gazeteci olduğunu ifade etti.

Ahmet Altan 4 Yıldır Cezaevinde

Ahmet Altan’ın 4 yıldır cezaevinde tutulduğunu aktaran Gergerlioğl “Olacak bir iş değil. Bu hali, kesinlikle kabul etmiyoruz. Ayrımsız bir şekilde, gazetecilerin fikirlerini söylediği için cezaevinde olmasına, toplumun her kesiminin karşı çıkması gerekir” dedi.

Türkiye’de açıklanan işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Gergerlioğlu, genç işsizliğin çok daha fazla olduğunu söyledi. Gergerlioğlu, iktidarın, ekonomik sıkıntıları örtbas etmeye çalıştığını belirtti.

YORUM EKLE

banner97

banner96