"Destek paketi için daha neyi bekliyorsunuz?"

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu artan intihar vakalarına isyan ederek; iktidarın artık intiharları görmezden gelemeyeceğini ve derhal bir destek paketi açıklaması gerektiğini belirtti

"Destek paketi için  daha neyi bekliyorsunuz?"

TBMM Dilekçe Komisyon üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, yaptığı yazılı basın açıklamasında ülkede maddi sorunlardan kaynaklı intiharlara tepki gösterdi. Purçu, “Yoksulluğun, yoksunluğun, yasakların tepe yaptığı bu dönemde vatandaş mutsuz, umutsuz. Kendini yalnız hisseden gariban çareyi ölümde arıyor, intihar ediyor. Son 2 günde 7 vatandaşımız geçinemediği için intihar etti. Devletin artık buna bir dur demesi gerekiyor” dedi. Hükumete seslenen Purçu, “Artan intihar vakalarına karşı hükmet derhal önlem almalı ve esnaf için gerçekçi, esnafa en azından yara bandı olacak bir destekleme paketi açılmalıdır” dedi. Purçu açıklamasında güncel verilere de yer vererek şunları söyledi: “8 milyon dolayında hane sosyal yardımlar ile yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Devletten sosyal yardım alanların sayısı son iki yılda yüzde 102 arttı. CHP Bilim Platformu’nun verilerine göre, 2016 yılında 20-24 yaş arası 355 kişi yaşamına son verirken, bu sayı 2019 yılında 414’e çıktı. Sadece 2019 yılında 3 bin 406 kişi intihara bağlı olarak yaşamına son verdi. 3 bin 406 kişinin, yüzde 9.4’ü (321 kişi) geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti. 100’ü aşkın müzisyen işsiz olduğu için intihar etti.

'Vatandaş çaresiz'

Vatandaşın artık tükendiğini belirten Purçu, “İntihar vakalarını önlemek için daha neyi bekliyorsunuz? Artık esnafın, işsizin, işçinin, emeklinin “geçinemiyorum çığlıklarını” duyun. Daha fazla ana babalar, çocuklar çaresizce hayatına son verenlerin ardından ağlamasın, yuvalar yıkılmasın. Sosyal devlet ekonomik ve toplumsal yönden yurttaşlarının tümüyle ilgilenen, onların yaşam düzeyi konusunda gereken önlemi alan devlet demektir. Ancak ne yazık ki pandemi sürecinde en az sosyal destek ülke Türkiye olmuştur” dedi.

YORUM EKLE

banner97

banner96