banner135

Dervişoğlu: Biz onlara harakiri yapın demiyoruz

İzmir’de basınla bir araya gelen İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, iktidara eleştirilerini sıraladı. Orman yangınlarına da değinerek iktidarın yönetimsel eksiklikleri olduğunu dile getiren Dervişoğlu, “Biz onlara harakiri yapın demiyoruz” dedi.

Dervişoğlu: Biz onlara harakiri yapın demiyoruz

Haber / Didar DEMİRCİ

İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ve parti temsilcileriyle İzmir Tarihi Havagazı Fabrikasında basınla bir araya geldi. Türkiye’de son zamanlarda meydana gelen doğal afetlere ve yangına dikkat çekerek yaşanan felaketler sonucu hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyen Dervişoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Görev yapmaya davet ediyoruz

Türkiye’nin coğrafyası gereği yangınlara, sellere ve yaşanabileceği önceden tahmin edilebilen diğer felaketlere karşı hazırlıklı olması gerektiğini bu konuda sorumlunun da hükümetin olduğunu dile getiren Dervişoğlu, “Orman yangını olacağını bile bile, orman yangınına karşı tedbirsiz yakalanmak ciddi bir yönetim zafiyeti olarak algılandığında da kızmayacaksınız. Yaşadığımız yer belli, orman yangını çıkarsa neler olacağı belli, rüzgar şartına bağlı olarak kapsama alanını genişleteceği belli. Buna rağmen sizin bir tedbiriniz yoksa bu eleştiriye açık hale gelir. Bunu eleştirenler de siyaset yapmış olmak için değil, bu eksikliklerin giderilmesi bakımından hassasiyet gösterdiklerinden eleştiriyorlar. Ama maalesef bilindiği gibi hükümet, ‘afetler üzerinden muhalefet siyaset tanzim ediyor’ suçlamasında bulunuyor. Oysa Türkiye’de herkes devletin gücünün ne olduğunu biliyor. Milletin tereddüt ettiği iktidarın niyeti. Bunun için feryat figan ediyor. Afet zamanı siyaset yapılır mı? Elbette yapılmaz. Sadece afet zamanında değil bazı bakanlıklar var onalar siyaset yapmamalı. Hele atanmış bakanlar hiç siyaset yapmamalı. Böyle bir süreçte görev yapmalılar. Biz de muhalefet olarak onları böyle bir dönemde görev yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Öte yandan depremzedelerle ilgili de sorunların olduğuna ve depremzedelerin kendilerini ifade edemediğine dikkat çeken Dervişoğlu, iktidarı depremzedelerin sorunlarını çözmesi için onları dinlemeye davet etti.

Türkiye bir göç merkezine dönüşmemeli

Türkiye’de göç yönetiminden kaynaklanan ciddi sorunların yaşandığının aşikar olduğuna değinen Dervişoğlu, Türkiye’ye gelen göçmenleri asla yadırgamadığını ancak bu durumun bir plan dahilinde düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi. Dervişoğlu, “Sınır kapıları delik deşik olan bir ülke görüntüsü sergilememiz lazım. Bu iskanların doğru bir şekilde gerçekleşmesi icap ediyor. Her isteyenin Türkiye’nin dışından gelip, istediği yere yerleşebilmesinin de önünün açılmaması lazım. Türkiye’nin bir göç merkezine dönüşmemesi lazım. Nüfus problemleriyle karşı karşıya kalmamız söz konusu olabilir. Devletin bu konularda uyanık olması lazım. Yani bu alanda da yaptığımız her uyarıyı sanki mazlum insanları ülkesinde istemeyen kişilermişiz gibi tarif edilmemizi de hükümetin terk etmesi lazım. Güçlü bir devletseniz elbette ki mazlum toplumlara da kollarınızı açacaksınız. Ama bunların yerleşim planlarını doğru yapmadan, iskan sorunlarını halletmeden, bunların uzun vadedeki işte eğitimleriyle alakalı tedbirleri almadan gerçekleştirirseniz. Burayı bir göç hendeğine dönüştürmüş olursunuz” sözlerini kaydetti.

Ayrıca göçmen sorununa ilişkin özellikle sosyal medyada karşımıza çıkan görüntüler konusunda da uyarılarda bulunan Dervişoğlu, “Sosyal medyada her çıkana inanmıyoruz ancak olup bitenlerden de etkilenmediğimizi söylememiz mümkün değil. Hükümeti zor durumda bırakmak için söylüyor değiliz. Bu sorunların çözümü var. Türkiye yönetilemiyor. Türkiye’yi yönetmeye talip olduğumuzu söylemek için söylüyoruz. Onun için aklı selimle konuşuyoruz. Onlar bizi istedikleri dilden konuşturamıyorlar. Biz bu millet ne istiyorsa onu konuşuyoruz” dedi.

Basın mensuplarının sorularına geçmeden önce Dervişoğlu, Süperlig’de ter dökecek İzmir takımlarına başarılar diledi.

“İstifa etsinler”

Orman yangınları sırasında çıkan yetki tartışmaları hakkında gelen soruya Dervişoğlu, “Vazifesini yapamayan bir Orman Bakanı var. Yerleşim birimleri belediyenin yetki sınırları içindedir, yerleşim alanlarında çıkan yangınların söndürülmesinde aktif rol belediyelere verilmiştir. Ancak şöyle bir şey var; yangın söndürme uçağınız var ama Orman Bakanlığı’nın izni olmadan kullanamazsınız. Belediyeler izin alabilirse yangın uçağı kiralayabilirler ama bunların orman yangınında kullanılması bakanlık ya da merkezi hükümetin iznine tabidir. Yangın yerlerindeki çoğu belediye Millet İttifakı başkanları tarafından yönetiliyor. Hükümet orman yangını bile olsa kendisine muhaliftir diye Millet İttifakı’na bağlı belediyelerle koordineli çalışma tercihinde bulunmuyor. Bunu, hangi bakan söyler ki? Orman yangınlarının söndürülmesi için yardıma ihtiyacımız var demek nasıl devleti aciz göstermek olarak tasvir edilir? Bu yangın Türk milleti devletin gücünden kaynaklarından emindir, kaygılandığı tek bir şey var o da hükümettir. Bu yangın Japonya’da olsaydı harakiri yaparlardı. Biz onlardan harakiri yapmalarını değil adam olmalarını istiyoruz. Adam olsunlar istifa etsinler” dedi.

Geldikleri gibi giderler

‘Seçimi kaybederlerse gitmezlerse, gitmemek için birtakım planlamalar yapıyorlarsa, bazı çevreler iç savaş projelerini hayata geçirirse’ gibi kaygıları konuşan bir ülke haline geldiğimizi vurgulayan Dervişoğlu, “Ne demek gitmezse? Atatürk İngilizler için ne söylediyse ben de onu söylüyorum. Geldikleri gibi giderler!” dedi. Öte yandan erken seçim ve Millet İttifakı adayı hakkındaki sorulara da cevap veren Dervişoğlu, meydanlarda gördükleri tavır karşısında vatandaşın erken seçim beklediğini dile getirerek, “İlan edilmiş tek aday var o da kendi kendini ilan etmedi. Bahçeli, Erdoğan’ı cumhurbaşkanı adayı olarak ilan etti. Cumhur İttifakı’nın adayı belli. Ama Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’ndan farklı bir model. İttifakı oluştururken her seçimin kendi şartları içinde ele alınmasını temin ederek ittifakı oluşturduk. 2018 seçimleri, 2019 seçimleri modelleri birbirinden farklıdır. İYİ Parti’nin şu ana kadar adaylığı açıklanmış ya da adaylığı söz konusu olan herhangi bir kişiye yönelik olumsuz bir beyanı yoktur. Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili; açık şekilde Millet İttifakı karar verirse böyle bir şey olabileceğini söyledi. Daha seçim sürecine girmeden Tayyip Erdoğan’a rakip seçme imkanı verecek kadar siyasi saflığa sahip değiliz. Her partinin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmak ister ama benim genel başkanım farklı. Şahsen, Türkiye’nin önünü tıkayacak hiçbir adımı atmayacağının sözünü vermiştir.  Türkiye’nin önün açacak şey; iyileştirişmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek. Bizim hedefimiz Türkiye’nin önünü açmak” diye konuştu.

İzmir halkı daha fazlasını hak ediyor

‘İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna da cevap veren Dervişoğlu, “İzmir’in sorunlarının çözülmesi noktasında daha ciddi adımların atılmasın bekliyoruz. İzmir’de bir trafik sorunu var. Bu sorunun çözülmesi sadece belediyenin gayret ve performansıyla olabilecek iş değildir, kentte yaşayanların da buna katkısı gerekiyor. Projelerin ortak akılla, toplumsal kabulle yaşama geçirilmesi lazım. İzmir bu zamana kadar yönetildiği gibi yönetiliyor ama İzmir halkı, daha fazlasını hak ediyor. Bu kent, verdiklerinin karşılığını alabilen bir kent konumuna taşınmalı. Merkezi yönetim de İzmir’i ciddi biçimde ihmal ediyor. Dolayısıyla İzmir, kendi imkanlarıyla, kaynaklarıyla, potansiyeliyle doğru bir yolculuğu sürdürmeye gayret ediyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100