banner109

CHP'li Cankurtaran'dan AKP'ye çok sert tepki

CHP'li Cankurtaran'dan AKP'ye çok sert tepki
Adalet Kurultayı’nda içki içen üç kişiye CHP tarafından işlem yapılmasına karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’li yetkililerin CHP’yi hedef alan açıklamalarına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Erdoğan, şehitlere kelle diye hitap etmedi mi? Şehide kelle diyenler, CHP’ye şehitlere saygıyı öğretemez. Kurultaya gelen 30 bin kişinin adalet talebini duymayanlar sadece üç kişinin hatasına balıklama atlayarak ülkeyi esir alan adaletsizliğe karşı mücadeleyi engelleyemezler” diye konuştu.

Gelibolu’da dört gün boyunca süren ve en az 30 bin kişinin katıldığı Adalet Kurultayı’nda toplumun her kesimden düşünürler Türkiye’deki adalet sorununu her boyutuyla tartışmış, çözüm önerilerinde bulunmuştu. Kurultay sırasında kurallara uymayarak içki içen üç kişi hakkında parti tarafından işlem yapıldığı halde konu başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’li yetkililer tarafından gündeme getirilerek CHP’yi hedef alan açıklamalar yapılmıştı.

“İKTİDAR, 15 TEMMUZ İLE TERÖR ŞEHİTLERİ ARASINDA AYRIMCILIK YAPTI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, yaptığı yazılı açıklamada CHP’yi hedef alan açıklamalara tepki göstererek, “Erdoğan, CHP’yi şehide gaziye saygısı olmamakla suçlamış. Bunu diyen Erdoğan, zamanında şehitlerimize kelle diye hitap etmişti. Şehide kelle diyenler CHP’ye şehitlere saygıyı öğretemez. Erdoğan aynı konuşmasında şehitler ve gaziler arasında ayrımcılık çıkartmaya çalışanların olduğunu da söyledi. O ayrımcılığı bizzat AKP hükümeti yaptı. 15 Temmuz şehitlerinin ailelerine, terörle mücadele şehitlerinin ailelerinden daha fazla ödeme bu iktidar tarafından yapıldı. CHP uyarmasa, olayın üstüne gitmese bu ayrımcılık sürüyordu. CHP, şehitlere saygıyı her şeyin önünde gören bir partidir. AKP’nin şehitler arasındaki ayrımcılığını CHP engelledi” diye konuşarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 KİŞİNİN HATASINA MAL BULMUŞ MAĞRİBİ GİBİ BALIKLAMA ATLADILAR”

“Adalet Kurultayı’nda 30 bini aşkın insan dört gün boyunca adalet, demokrasi, insan hakları dedi. 30 bin insanın adalet talebini duymayanlar sadece üç kişinin kişisel hatasına mal bulmuş mağribi gibi balıklama atlayarak ülkeyi esir alan adaletsizliğe karşı mücadeleyi engelleyemezler. Erdoğan ve AKP, üç tane kendini bilmezin kişisel hatası üzerinden şimdi CHP’ye iftira atmakla meşgul.  Erdoğan’ın hak, hukuk adalet denildiğinde görmeyen gözleri, duymayan kulakları iş dedikodu, CHP’ye iftira atmak olunca fal taşı gibi açılıyor. Cumhurbaşkanı makamında olan birinin bu derece dedikodulardan medet umar hale gelmesi ne yaşına, ne de başında olduğu makama yakışmıyor” dedi.

“KÖR NİKO’YU ORTAYA ATAN BAHÇELİ’NİN GÖZLERİ ÜLKE SORUNLARINA KÖR!”

Cankurtaran, Bahçeli’nin de AKP’yle birlikte Adalet Kurultayı’nı sulandırmaya çalıştığını belirterek, “Bahçeli, Kör Niko’nun Meyhanesi diye bir yeri ortaya attı. Kimse böyle bir yeri bilmiyor. Muhtemelen Kör Niko Meyhanesi Bahçeli’nin hayalindeki bir yer. Gerçekte öyle bir yer varsa da belli ki kendisi iyi biliyor ve sık sık gidiyor. Bu onun kişisel tercihi. Ancak siyaseten bizi ilgilendiren ise Kör Niko’yu ortaya atan Bahçeli’nin AKP’nin kuyruğuna takılarak ülke sorunlarına ve artan adaletsizliğe kör olmasıdır” diye konuştu.

“YÜKSEK YARGI, KENYA YÜKSEK YARGISI KADAR OLAMADI”

"AB’Yİ GEÇTİK YARGI BAĞIMSIZLIĞINDA KENYA'DAN BİLE GERİDEYİZ"
Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün CHP’yi hedef alan açıklamaları ile Anayasa Başkanı Zühtü Arslan’ın Erdoğan’ı başını eğerek selamlamasının Türkiye’de yargı bağımsızlığı sorununu iyice gündeme getirdiğini hatırlatan Cankurtaran, “Artık AB’yi geçtik yargı bağımsızlığında Kenya’dan bile değiliz. Kenya'da usulsüzlük yapıldı diye Yüksek Mahkeme, başkanlık seçimlerinin yenilenmesine karar verdi. Kenya’ya göre yüzlerce yıllık devlet geleneği olan Türkiye’de ise Yüksek Seçim Kurulu (YSK) aleni hile yapılan referandumu yasalara rağmen iptal etmedi. Türkiye’deki yüksek yargı, altı üstü 54 yıl önce bağımsız bir ülke olan Kenya’nın yüksek yargısı kadar olamadı. Bu Türk demokrasisi ve yargısı adına utanç verici bir durumdur” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 11:12
YORUM EKLE

banner97

banner96