CHP Sözcüsü Tezcan'dan 'olağanüstü kurultay' açıklaması

CHP sözcüsü Bülent Tezcan CHP Genel Merkez'inde açıklama yaptı.

CHP Sözcüsü Tezcan'dan 'olağanüstü kurultay' açıklaması
CHP Sözcüsü Tezcan, olağanüstü kurultay için imza toplanmasına ilişkin "Bizim edindiğimiz izlenim bu imzanın toplanamayacağı yönünde. Çünkü parti tabanının önemli bir bölümü 'şu anda olağanüstü kurultayın doğru olmadığını' ifade ediyor" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

CHP delegelerine olağanüstü kurultay için imza çağrısı


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, toplantı devam ederken yaptığı açıklamada, dün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin yıl dönümü olduğunu, 15 Temmuz'da siyaset kurumunun, milletin ve medyanın kararlı bir direniş gösterdiğini belirtti.

Bu güçlü direnişten güçlü bir milli birlik ve beraberliğin çıkmasını istediklerini ancak iktidarın milleti bölen açıklamalar ve tutumlarla yeni bir siyasi fırsat yaratma peşine düştüğünü dile getiren Tezcan, "20 Temmuz OHAL darbesi" ile tek adam rejiminin inşa edildiğini savundu.

Darbeye karşı en kararlı direnişi gösteren, tarihinde ilk defa bomba atılan Gazi Mecliste 15 Temmuz'un ilk yıl dönümünde özel oturumun yapıldığını anımsatan Tezcan, ikinci yılında özel oturumun yapılmamasını eleştirdi.

"Berberoğlu tahliye edilmeli"


Tutuklu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun hala tahliye edilmediğini anımsatan Tezcan, Anayasa'nın 83. maddesine göre yeniden milletvekili seçilen kişinin dokunulmazlığa kavuşacağına, bu kapsamda tahliye edilmesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye ekonomisinde "alarm zillerinin" çalmaya devam ettiğini vurgulayan Tezcan, cari açığın iki katına çıktığını, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü, mutfaktaki enflasyonun yüzde 30'lara dayandığını söyledi.

Hayat pahalılığına dikkati çeken Tezcan, "Hayat pahalılığını ortadan kaldırmanın, Türkiye'yi güvenilir bir ekonomi haline getirmenin, istikrarı kurmanın yolu, güçlü bir demokrasi, güçlü bir hukuk devletinden geçiyor. Türkiye, iç piyasalara güven verecek bir tutum takınmak zorunda. Bunun için de tek adam rejiminden bir an önce kurtulmak zorundayız." dedi.

"Birlikte mücadele ettik"


Tezcan, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Parti içi muhalefet bugün resmen harekete geçti. Seçimli olağanüstü kurultay için yeterli imzaya ulaşılacağını düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Tezcan, parti tüzüğüne göre yüzde 51 imza toplanırsa kurultayın toplanabileceğini söyledi. Tezcan, "Bizim edindiğimiz izlenim bu imzanın toplanamayacağı yönünde. Çünkü parti tabanının önemli bir bölümü 'şu anda olağanüstü kurultayın doğru olmadığını' ifade ediyor. Kurultay delegelerinin imza verme konusunda güçlü bir iradesi yok. Kuşkusuz olağanüstü kurultay isteyen arkadaşlar da var. Bunları 15 gün içerisinde görürüz." diye konuştu.

İmzaya teşvik için çeşitli rakamların dillendirildiğini belirten Tezcan, 81 ilin durumunu bildiklerini, yeterli imzanın toplanamayacağının görüldüğünü dile getirdi.

"Olağanüstü kurultay çağrı heyetindeki Gaye Usluer 'Göz göre göre gelen tek adam rejimine karşı Cumhuriyet'i layıkıyla savunamadık. Süreç iyi yönetilemediği için derin hayal kırıklıkları yaşattık.' eleştirilerinde bulundu. Bu konuda ne dersiniz?" sorusuna CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, şu yanıtı verdi:

"Tek adam rejiminin nasıl geldiği, onunla nasıl mücadele ettiğimiz de belli. O sözü söyleyen arkadaşlarımızla birlikte mücadele ettik. Referandum sürecinde çok kararlı bir mücadeleyle bütün kesimleri bir araya getirmeye dönük bir mücadele yürüdü. Sonuç itibarıyla Türkiye'nin geldiği tablo budur. Bu meseleyi parti içi yarışın bir aracı haline getirmek çok insaflı bir tespit olmasa gerek. Evet, tek adam rejimi, bütün demokrasi güçlerinin mücadele etmesi ve direnmesine karşı adım adım inşa ediliyor. Hala inşa ediliyor, anayasal altyapı hazırlandı. Ona karşı mücadeleyi yükseltmenin yolunu aramak zorundayız. Yoksa tek adam rejiminin kurulması üzerinden bir iç iktidar yarışına gerekçe üretme çabaları çok uygun değildir."
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 17:17
YORUM EKLE

banner92