CHP'li Uçar: 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden yürürlüğe koyacağız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde yaptığı açıklamada, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmediklerini vurgulayıp, "Vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden yürürlüğe koyacağız" dedi.

CHP'li Uçar: 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden yürürlüğe koyacağız

CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle, partisinin il başkanlığında basın açıklaması yaptı. Uçar, "AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217'si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak-1 Kasım tarihleri arasında ise 202'si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü. Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır. Malatya'da 14 yaşındaki Elif Gültekin'in intihar ettiği öne sürüldü. Savcılık soruşturmayı yeniden başlattığında, töre cinayetine kurban gittiği 3 yıl sonra anlaşıldı. Eskişehir'de evinin bodrumunda ölü olarak bulunan 2 çocuk annesi 41 yaşındaki Beyhan Biçer'in intihar etmediği, evli olduğu Ercan Biçer tarafından öldürüldüğü ise 2 yıl sonra ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.  


'EŞİTLİK MÜCADELEMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ'

İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmediklerini söyleyen Uçar, "Vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden yürürlüğe koyacağız. 2 yıl önce İstanbul Sözleşmesi'nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir 'Alo Şiddet' hattı kurduk. 'YaşamHak' projemiz aracılığıyla '444 82 85' numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7 gün 24 saat ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık. Değerli basın mensupları, iktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten kalan büyük bir mücadele mirası var. Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz" diye konuştu.(DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100