CHP'li başkanlar aday mı?

CHP'li başkanlar aday mı?
CHP'nin metropol ilçe başkanları ilçe kongrelerin aday olup olmama konusunda kararını verdi. Konak, Bornova, Buca ilçe başkanları yeniden adaylığını açıklarken, Karabağlar, Karşıyaka ve Narlıdere ise delegenin nabzını yokluyor.

Haber / Umut KARAKOYUN

CHP İzmir, önümüzdeki günlerde başlayacak ilçe kongrelerine hazırlanıyor. İlçe kongreleri yaklaşırken, mevcut başkanlar da delegelerin nabzını yokluyor. Metropol ilçe başkanlarından bir çoğu adaylık konusunda kararını verdi. Bazı isimler, saha çalışmasını sürdürürken kimi ise aday olmak istemiyor. Daha önce aday olmayacağını açıklayan CHP Konak İlçe Başkanı Şakir Başak, fikrini değiştirdi. Başak, daha önce yerine Konak Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu'yu hazırladığını belirtmişti. Başak, Çağrı Gruşçu'nun kendini bu göreve hazır hissetmediğini söylemesi üzerine yeniden aday olduğunu belirtti. Başkan Başak; “Karşıma rakip çıkacak gibi görünüyor ama kimin olacağını henüz bilmiyorum. Çağrı Gruşçu'yu işaret etmiştim. Onun olmasını istedik ama o kendini hazır hissetmediğini belirterek adaylık konusuna sıcak bakmadı. Mecburen aday olacağım” dedi.

BUCA ESKİ BUCA DEĞİL

CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya da adaylığını ilan etti. 47 mahallede delege seçimlerini atlattıklarını hatırlatan Çağdaş Kaya; “Bu süreçte iki yıl önce göreve geldiğimiz gibi, birlik beraberlik havasında, kimseyi ötekileştirmeden görev yaptık. Buca artık eski Buca değil. Partililer artık, CHP içerisindeki iktidarlarından çok genelde ve yerelde iktidarın devamı çabası içerisindeler. Bana teveccühlerini her zaman gösteriyorlar. Örgütüme güveniyorum. Geçen kongrede bu ateşten gömleği bize verdiler. Bize inandılar, güvendiler. İnanıyorum ki bu kez de örgütüm tekdir ederse yeniden aday olacağım” dedi.
ONORE EDERELER

CHP'nin mevcut ilçe başkanlarından biri olan Nevzat Kavalar da, devam etme noktasında karar kıldı. Bornova İlçe Başkanı Kavalar, partinin başarısı için elinden gelen çabayı göstereceğini vurgulayarak; “İlçe başkanı 'aday olacağım' diye ortaya düşmez. Aday olmayacağım derse, aday olmaz. Doğal olarak doğal adaydır. Bu nedenle adaylığa devam. Arkadaşlarımız görev verirse layıkıyla yapmaya çalışacağız. Bu seçimdir, aday olmak isteyen arkadaşlarımız çıkabilir. Bu onların en doğal hakları. Olurlarsa yarışırız, olmazlarsa beni onore ederler” ifadelerini kullandı.


Nabız yokluyorlar


CHP'nin Karşıyaka, Karabağlar ve Narlıdere ilçe başkanları ise, hala nabız yokluyor. Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız; “Şuan çalışmalarımız sürüyor. Aday olmayı düşünüyorum ama net kararımı yapacağımız çalışmaların ardından vereceğiz. Olay 'Ben adayım' deyip ortaya çıkmak değil. Delegasyonun isteği doğrultusunda hareket edeceğiz. Örgüt görev verirse göreve hazırız” dedi. Örgütün nabzını yoklayan bir diğer isim ise Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım. Başkan Yıldırım sürece dair şunları söyledi: “Örgütümüzü dolaşıyorum. 27 mahallenin 14'ünü gezdim. Hepsini gezdikten sonra sahadaki duruma göre görüşüm şekillenecek. Seçmen delegelerle tek tek bir araya geldim. Oradan çıkacak sonucun ardından adaylık konusunda görüşümü açıklayacağım.” Narlıdere İlçe Başkanı Şahin Fırat da, delegelerin kararına göre adaylık konusunda tavrını belirleyecek.

Aday olmayacaklar

CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin aday olmayacağını açıkladı. Tekin; “Bundan sonra daha dinamik, bu yapıyı götürebilecek bir arkadaş mutlaka çıkacak. Biz de ona destek vereceğiz. Önceki seçimlerde örgütüm istediği için aday olmuştum. Bu kez sanırım onlar benim isteğimi kırmayacak” dedi. Balçova İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz da aday olmayacak isimlerden.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER