banner135

CHP'li Bakan'dan Mersin soruları!

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, terör örgütü PKK’nın Mersin’de polisevine düzenlediği saldırıda, nöbet kulübesinin zırhlı olmaması başta olmak üzere, güvenlik zafiyeti olduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Bakan'dan Mersin soruları!

Geçtiğimiz hafta, Mersin’in Mezitli ilçesinde polisevine yaklaşan bir araçtan inen iki kişi, nöbet kulübesindeki polislere uzun namlulu silahlarla ateş açmış, çıkan çatışmada bir polis şehit olmuş, bir polis de yaralanmıştı. Saldırıyı terör örgütü PKK üstlenmişti.

Olayla ilgili, nöbet kulübesinin zırhlı olmaması başta olmak üzere, güvenlik zafiyeti olduğu iddiaları gündeme geldi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, iddiaları Meclis gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

CHP’li Murat Bakan, yaptığı açıklamada, “Terör örgütü PKK’nın polisevine yönelik saldırısında kahraman polis memurumuz Sedat Gezer şehit oldu, bir kahraman polisimiz de yaralandı. Şehit polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize acil şifalar diliyorum. O esnada binada olan polis memurları ve siviller, saldırıda kendi göğsünü siper eden bu vatan evlatları sayesinde hayatta kaldılar. Hakları ödenmez... PKK’yı bir kez daha lanetliyorum” ifadelerini kullandı.

Zırhlı kulübe ve zırhlı siperlik neden yoktu?

Güvenlik zafiyeti olup olmadığının irdelenmesi gerektiğini belirten Bakan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Basına yansıyan görüntülerde de görüldüğü gibi, hain saldırıda çatışan kahraman polislerimiz ve bekçimiz, yola uzanıp, kaldırımı ve bir ağacı kendisine siper ederek teröristlerle çatışmış. Güvenlik zafiyeti olup olmadığının irdelenmesi gerekiyor. Konunun uzmanları, nöbet kulübesinin zırhlı olması gerektiğini ve risk durumuna göre nokta nöbet etrafına zırhlı siperlik takımı yerleştirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu tedbirlerin alınmamasının büyük bir güvenlik zafiyeti olduğunun, gerekli tedbirlerin alınması halinde terör eyleminin şehit verilmeden önlenebileceğinin altını çiziyorlar. Burada zırhlı kulübe ve zırhlı siperlik neden yoktu? Denetlemeler sonucu nöbet noktalarında tespit edilen eksiklikler varsa sorumlular gereğini yaptı mı? Zırhlı kulübe için talep yapıldı ise tahsisi neden yapılmadı? Soruların yanıtını bekliyoruz. En önemlisi; varsa güvenlik zafiyeti sorumlularının hesap vermesini ve bir vatan evladının daha şehit olmaması için tüm tedbirlerin gerektiği gibi alınmasını istiyoruz.”

Olayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 10 soru:

İl Emniyet Müdürlüklerinde günlük nöbetçi olarak görev yapan nöbetçi müdürlerin sabit nokta nöbetçilerini gezerek, gördükleri eksiklikleri rapor ederek İl Emniyet Müdürüne yazılı bilgi vermesi gerekmektedir. Buna göre; nöbetçi müdürlerce polisevi en son ne zaman denetlenmiştir, zırhlı kulübe ve zırhlı siperlik eksikliği bu raporlarda yazılmış mıdır?

Emniyet Müdürlükleri genel denetlemelerde polis başmüfettişleri ve mülkiye müfettişlerince belli dönemlerde denetlenmektedir. Bu denetimlerde söz konusu nöbet noktasının zırhlı olmaması ile ilgili rapor yazılmış mıdır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100