CHP'den Akın Atalay tepkisi

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay'ın dün yapılan duruşmada tutukluluğunun devamına karar verilmesi sonrası CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’tan tepki geldi.

CHP'den Akın Atalay tepkisi
Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay'ın dünkü duruşmada tutukluluğunun devamına karar verilmesine tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, “Haksız ve hukuksuz olan bu davada iktidara bir rehin gerekiyordu o yüzden Akın Atalay’ı tutsak ettiler” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay'ın dün yapılan duruşmada tutukluluğunun devamına karar verilmesi sonrası CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’tan tepki geldi. Altıok yaptığı açıklamada Akın Atalay’ın rehin tutulduğunu söyleyerek “Haksız ve hukuksuz olan bu davada iktidara bir rehin gerekiyordu o yüzden Akın Atalay’ı tutsak ettiler” dedi.Zeynep Altıok, açıklamasında mahkeme başkanının sözlerine de değinerek “Mahkeme Başkanı ‘Gemiyi en son kaptanlar terk eder’ deyip kararı sonraki duruşmaya bırakmıştı. Bu karar bize gösterdi ki tutuklu ve tutsak olan hukukun ve mahkemelerin kendisidir” ifadesini kullandı.

Altıok’un açıklamasında öne çıkan başlıklar şunlar oldu; İktidar, rehin aldığı mahkemeler aracılığı ile onurlu gazetecilik yapan Cumhuriyet gazetesi yazarlarını haksız yere tutuklamış ve sürdürülemez çökmüş davanın sanıklarını birilerinin talimatına rağmen tek tek serbest bırakmak zorunda kalmıştır. Eskiden Gülen cemaatinin savcıları sahte delil üreterek iddianame hazırlıyorlardı, şimdi Saray mahkemeleri buna dahi gerek görmüyor. Gerçekleri yazan onurlu gazeteciler Ahmet Şık, Murat Sabuncu ve hayatlarından çalınarak haksız yere yargılanan gazetecilerin suçsuzluğu gün gibi açıktadır.

"İSTİBDAT REJİMİYLE YÖNETİLİYORUZ"


Yargı eliyle basın özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün, haber alma hakkının bu kadar baskı altına aldığı bir dönemi daha önce hiç yaşamadık. Maalesef bugün en koyu istibdat rejimlerini aratacak bir rejimle yönetiliyoruz. Ancak bu zulüm elbette bitecek ve Akın Atalay, Ahmet Şık, Murat Sabuncu başta olmak üzere bu davanın tüm onurlu gazetecileri özgür ve demokratik bir Türkiye için gazetecilik yapmaya gerçeğin peşinde olmaya devam edecekler. Güneş Balçıkla sıvanmaz!
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2018, 12:30
YORUM EKLE

banner92