banner112

CHP'de kritik toplantı

CHP'de kritik toplantı
CHP İzmir İl Yönetim Kurulu, delege seçimleri öncesi yaptığı toplantıda, sandık mesaisini masaya yatırdı. Toplantıda; partideki genç ve kadın kotasının yeniden düzenlenmesi talep edildi.

Haber /Umut KARAKOYUN

CHP İzmir İl Yönetim Kurulu toplantısı, partinin Şair Eşref Bulvarı'ndaki il binasında yapıldı. Mahalle delege seçimleri öncesi yapılan toplantıda, sandık mesaisine dair fikir alışverişinde bulunan yönetim kurulu üyelerinden, çarpıcı öneriler gündeme geldi. Toplantıda, kadın ve genç kotasında düzenleme yapılması talebi seslendirilirken, itirazların değerlendirileceği komisyon kurulması ve önümüzdeki günlerde ilçe başkanlarıyla toplantı yapılmasına yönelik kararlar alındı. Delege seçimleri öncesi kucaklayıcı listelerin oluşturulması talepler arasına girdi. Ayrıca Bayraklı’da siyaset yapan ve partiyi sosyal medyada tartışmaya açtığı gerekçesiyle ihraç edilen Yeliz Tunç için dava açılması gündeme geldi. Askıdan inen üye listelerine itirazların değerlendirilmesi için partinin hukukçularından oluşan bir komisyon da kuruldu. İl Sekreteri Birgül Değirmenci, Esin Doğan Metin ve İrfan Can’ın yer aldığı komisyon il yönetimine gelen itirazları değerlendirecek.

POZİTİF AYRIMCILIK

Partinin içinde bulunduğu kongre sürecine ilişkin birlik, beraberlik noktasında buluşan il yöneticileri genç ve kadınlar için pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi. Listelerde genç ve kadınlara yer verilmesinin ilçe başkanlarıyla gerçekleşecek toplantıda detaylı bir şekilde masaya yatırılması bekleniyor. Birinci bölgede Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ednan Arslan’ın ise kucaklayıcı listeler yapılması yönündeki önerisinin gündeme geldiği aktarıldı. Arslan’ın ‘Kentteki partili STK başkanlara ve partili muhtarlara listelerde yer verelim. Bu partimizi için iyi olur’ önerisine bazı il yöneticilerinin olumsuz baktığı öne sürüldü. Arslan’ın açıklaması sonrasında, ‘Biz gidiyoruz adam sizi iki listeye de yazıyoruz diyoruz. Beni iki listeye yazmayın ben sizin karşınızdaki listeye oy vereceğim diyor. Böyle adamı nasıl yazarız?’ dediği öğrenildi.

PARTİMİZE ZARAR VERİR

Öte yandan İl Yöneticisi Utku Gümrükçü’nün, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan hakkında bir konuşma yaptığı öne sürüldü. Çiğli’de ilçe başkanlığı yaptığı dönemde 600 üyenin istifa etmesi olayını eleştiren ve Çiğli İlçe Başkanı Zeynel Mertoğlu’nu ilçe kongresi için aday gösteren Başkan Arslan’ın uyarılması noktasında açıklamalarda bulunduğu iddia edildi. Gümrükçü’nün, “Böyle bir süreçte bu tarz hareketler partimize zarar verir. Bu açılamalar hiç hoş olmadı. Ben üstüme alınmadım. Ciddiye de almadım. Ama bu konuşmalardan dolayı bence uyarılması lazım” dediği öne sürüldü.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2017, 11:13
YORUM EKLE

banner97

banner96