banner112

Çerkezoğlu: Taksim’e sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu'nun da aralarında olduğu 15 kişi hakkında açılan '1 Mayıs' davasının ilk duruşması bugün görülüyor.

Çerkezoğlu: Taksim’e sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz

Geçtiğimiz yıl 1 Mayıs'ta polis müdahalesiyle gözaltına alınan ve aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun da olduğu 15 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması öncesi basın açıklaması yapıldı. Çerkezoğlu, "Taksim’e sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

1 Mayıs 2020’de sendika ve siyasi parti temsilcilerinin İstanbul Taksim Meydanı'na gerçekleştirmek istedikleri yürüyüşe yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 15 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun da aralarında olduğu 15 kişi için duruşma öncesi Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Daha önce de 1 Mayıs ve Taksim’e yürüyüş kararlılıkları karşısında DİSK’e davaların açıldığını belirten DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, kararlılıklarının sürdüğünü ve bunu mahkeme salonunda da dile getireceklerini söyledi. 1 Mayıs’ın asla yargılanamayacağını vurgulayan Çerkezoğlu, asıl suçu 1 Mayıs’ta Taksim’i işçi sınıfına kapatanların işlediğini dile getirdi.

'TAKSİM'E SAHİP ÇIKMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamasının suç olmadığını söyleyen Çerkezoğlu, “Bu konuda alınan uluslararası kararlar olmasına rağmen tekrar aynı davayı açmaktan vazgeçmiyorlar. Varsın onlar hukuksuzluklarından vazgeçmesin, biz hakkımız olanı istemekten ve Taksim’e sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. 
 
Yargının asıl görevinin ülkeyi devlet-mafya-siyaset ilişkilerinden korumak olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Emredilenleri değil, görevinizi yapın. Artık bu hukuk tanımaz yasalara son verin, 1 Mayıs konusundaki mahkeme kararlarını, Anayasayı ve yasaları görmezden gelmekten vazgeçin. Hukuksuz bir inadı sürdürerek, 1 Mayıs’ı işçi sınıfına ve bütün İstanbullulara zehir etmekten vazgeçin” ifadelerini kullandı. 

Açıklamanın ardından Çerkezoğlu ve emekçiler duruşma salonuna geçti. Kimlik tespitiyle başlayan duruşma, savunmalarla devam ediyor. 

YORUM EKLE

banner97

banner96