Çavuşoğlu'ndan Taliban'ın tanınmasına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kabil Havalimanı'nın işletilmesi ve Taliban'ın tanınması hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Çavuşoğlu'ndan Taliban'ın tanınmasına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında Afganistan'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Çavuşoğlu, ''Kabil Havaalimanı'nın işletilmesi konusunda Katar ve ABD ile birlikte çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

'Toplumun güvenebileceği bir yapı gerekiyor'

Bakan Çavuşoğlu, "Kabil Havalimanı'nın güvenliğini Taliban, Afgan güçleri dışarıda sağlayabilir; fakat içeride uluslararası toplumun güvenebileceği bir yapı gerekiyor" dedi.

Taliban tanınacak mı?

Taliban'ın tanınması hakkında soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, "Hükümetin kurulması gerekiyor. Ülkede birlik beraberlik isteniyorsa herkesi kapsayacak bir hükümet kurulması gerekiyor. Kurulan hükümette kadınların da olması bizim temennimiz. Şartlara ve gelişmelere göre hareket edeceğiz" dedi.

Taliban'ın hükümet kurma törenine Türkiye'nin davet edildiği iddiasına yanıt veren Çavuşoğlu, "Hükümet henüz kurulmadı ve bize de bir davet gelmedi" değerlendirmesinde bulundu.

Mısır ile ikinci tur görüşmeler

Mısır ile ikinci tur görüşmelere ilişkin açıklamada bulunan Çavuşoğlu, "Daha önce heyetimiz gitmişti, şimdi onlardan bir heyet ülkemize geldiler. Bakanlıkta arkadaşlarımız görüşüyor. Birlikte görüşmeler sonrası karar verirsek karşılıklı olarak büyükelçi atama konusunda gerekli adımları atarız. Hangi konularda adım atacağımız konusunda hem fikir olursak adımlar atılır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100