Binali Yıldırım bugün istifa edecek

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı görevini 18 Şubat'ta bırakacağını açıklamıştı.

Binali Yıldırım bugün istifa edecek

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı görevini 18 Şubat'ta bırakacağını açıklamıştı. Yıldırım bugün istifasını verdikten sonra bir veda yemeği düzenleyecek. Ardından da Meclis'te başkanlık seçimi süreci başlayacak. AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı görevini bırakmaya hazırlanıyor. Yıldırım, Meclis'te bir veda yemeği de düzenleyecek. Bu yemeğe, geçmiş dönem meclis başkanlarının yanı sıra, 27. Dönem milletvekilleri de davet edildi. Yıldırım'ın istifa kararının Salı günü Genel Kurul'da okunmasıyla Meclis Başkanlığı seçim takvimi de resmen işlemeye başlayacak. Beş gün içinde, yani 23 Şubat'a kadar, siyasi partilerin Meclis Başkanı adaylarını netleştirmesi gerekiyor. Bu noktada gözler AKP’de. Meclis’in yeni başkan adayları arasında kulislerde, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’un isimleri konuşuluyor.  MHP lideri Devlet Bahçeli, daha önce aday çıkamayacaklarını ve AKP'nin aday göstereceği ismi destekleyecelerini açıklamıştı.

Meclis başkanlığı seçiminde, CHP'nin adayı olarak Grup Başkanvekili Engin Altay'ın adı geçiyor.  İYİ Parti'nin Uşak milletvekili Durmuş Yılmaz'ı, HDP’nin ise, Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş ya da Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ı aday göstereceği belirtiliyor. Meclis başkanlığı seçiminin 24 Şubat Pazar günü yapılması bekleniyor. Meclis başkanı seçilebilmek için ilk iki turda adayların 400 oy alması gerekiyor. Ancak, sandalye dağılımı gözönünde bulundurulduğunda ilk iki turda herhangi bir adayın seçilmesi mümkün gözükmüyor. Üçüncü turda 301 oy alan aday, Meclis'in yeni başkanı olacak.

YORUM EKLE

banner97

banner96