Beko: Karaburun miras olarak kalmalı

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Karaburun Yarımadası’nın giderek artan balık çiftliklerini Meclis gündemine taşıdı. Bölge bölgenin bir an önce kurtarılması için çağrı yaptı

Beko: Karaburun miras  olarak kalmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, Karaburun Yarımadası’nın çevresel ve yaşamsal sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Beko, ülke ve dünya mirası Karaburun Yarımadası’nın giderek artan çevresel sorunlarının kaynağının balık çiftlikleri olduğunu belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Karaburun Yarımadası’nın karasal ve denizel alanlarının doğal yapısı ve barındırdığı uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış türleri de içeren bitki ve hayvan varlığıyla çok özel ve nadir bir alan olduğunu vurgulayan Beko, “Karaburun Yarımadası, öncelikle korunması ve yaşatılması gereken bir ülke ve dünya mirasıdır. Tarım, hayvancılık, sürdürülebilir balıkçılık ve doğa ile barışık turizm olanaklarıyla bir ekonomik değerdir. Ancak koruma ve bozulma arasındaki geçişin yaşandığı çok kritik bir noktadayız. Bozulmanın artmaması için bir an önce önlemlerin alınmasını istiyor, bunun için de her fırsatta konuyu Meclis gündemine taşıyoruz” dedi.

Fokları tehlikede

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınan 12 canlı türünden biri olan Akdeniz Foklarının kalan son üreme ve yaşam alanlarından biri olan Karaburun’da konuyla ilgili Karaburun Yerel Fok Komitesi’nin yoğun bir çalışma yürüttüğünü de belirtti. Balık çiftliklerinin neden olduğu denizel alandaki ekolojik yıkımın, Akdeniz Fokları’nın yaşam alanlarını son derece sağlıksız bir ortam haline getirdiğine ve Akdeniz Fokları için yaşamsal bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Beko, “Ege bölgesinde kıyısal yapılaşmadan korunmuş en uzun kıyı alanlarından biri olan Karaburun Yarımadası, kıyı oluşumlarıyla da Akdeniz Foklarına uygun üreme ve yaşam alanlarına sahiptir. Balık çiftlikleri denizde kapladıkları alanlar, kafesleri birbirine bağlayan çapalar, zincirlerle ve bağlantı halatları, neden oldukları deniz kirliliği ve kıyı/deniz alanındaki balık taşıması, yemleme, ilaçlama gibi artan insan faaliyetleri ile Akdeniz Foku’nu ve yaşam alanlarını tehdit eden ana unsurlar arasında yerini almıştır” bilgisini paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER