Başkan'dan mera sitemi

Meraları köylülerin kiralamayacağını savunan Çiçek, bu alanların kiraya çıkarılmasını doğru bulmadığını belirtti.

Başkan'dan mera sitemi

İzmir’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesindeki İl Mera Komisyonu’nun Menemen, Foça ve Tire'de toplam 22 merayı ihaleye çıkarmasının ardından başlayan tartışmaya Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek de katıldı. Meraları köylülerin kiralamayacağını savunan Çiçek, bu alanların kiraya çıkarılmasını doğru bulmadığını belirtti.

İzmir İl Mera Komisyonu’nun; Tire, Foça ve Menemen ilçelerinde toplamda 5 bin 968 dekar mera alanını kiraya çıkarma kararının ardından başlayan tartışmaya Tire’nin CHP’li Belediye Başkanı Tayfur Çiçek de katıldı. 26 Mart’ta yapılacak ihale öncesi açıklama yapan Başkan Tayfur Çiçek, ilçede üniversite kampüs alanı olarak ayırdıkları iki sahanın da ihaleye çıkarılan alanlar içerisinde olduğunu ve bunu son anda haber aldıklarını söyledi. Gerekli itirazları yaptıklarını vurgulayan Çiçek, kiralanacak diğer alanlar için tehlikenin devam ettiğini savundu. O meraları köylüler değil başkalarının kiralayacağını ileri süren Çiçek, bu mera alanlarının üzerinde çiftliklerin kurularak hayvancılığın yapılacağına dair endişeleri olduğunu belirtti.

"YAPTIKLARI DOĞRU DEĞİL"


Meralar için ihaleye çıkılmasının doğru olmadığını söyleyen Tayfur Çiçek, bu alanların ihaleden çıkarılması gerektiğini kaydetti. Çiçek, "İhaleden çıkarmayacaklarsa buraların sadece oradaki yerleşik köylüye kiralamasını yapsınlar. Çünkü uzun süreli bir kiralama olacak. Ben kendi payımıza düşen üniversite alanı olan kısım için başvuruda bulundum. Kampüs alanı 180 bin metrekare kadar. Bu çok küçük bir parça ama ihaleye çıkardıkları alan çok büyük. O köylerde son meralar bunlar. Gerisi yok. Önce köylüler bu meralardan faydalanmalı, köylüye kiralanmalı" dedi. Mera İhale Komisyonu'nun durup dururken neden böyle bir ihaleye çıktığını soran Çiçek, bunun büyük bir soru işareti olduğunu söyledi. Çiçek, "Neden bu yıla kadar mera alanı olarak işlevini sürdüren alanlar birden bire ihaleye çıkarılıyor? Nereden icabetti" diye sordu. DHA
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2018, 13:11
YORUM EKLE