AKP'li Sürekli'den Klazomenai üzerinden CHP'li belediyelere yaylım ateşi

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, 'Türkiye Yüzyılı Buluşmaları' kapsamında Konak ve Urla ilçelerindeki temasları sırasında yaptığı konuşmada, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 12 İyon kentinden biri Klazomenai'nin bulunduğu alanı imara açma kararını "İşlerine gelince yeşil ve tarih; işlerine gelmeyince katli vacip, engellemek mübah. Buradaki antik kenti imara açanlar, Buca cezaevi yeri için yıllarca AVM hayali kuranlardır. Bergama'da Millet Bahçesi Projesi'yle sağlanacak yeşil alana köstek olanlardır" diyerek, eleştirdi.

AKP'li Sürekli'den Klazomenai üzerinden CHP'li belediyelere yaylım ateşi

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, 'Türkiye Yüzyılı Buluşmaları' kapsamında önce Konak'ta Tüm-Yerel-Sen ve Memur-Sen temsilcileriyle bir araya geldi. Daha sonra Urla'da esnafı ziyaret edip, vatandaşlarla sohbet eden Başkan Sürekli, son dönemde tartışılan ve tepki çeken Klazomenai Antik Kenti'nin bulunduğu alanın imara açılma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin rant fırsatçılığı yaptığını vurgulayan Sürekli, "Göstermelik gerekçelerle; hiçbir sakıncası ve hukuki engeli olmayan 1 metrekare alanın imara açılmasını 1/25 bin ölçekli 'Çevre Düzeni Planı'na aykırı bulan CHP'li Büyükşehir'in buradaki hukuksuzluğa göz yumarak imar değişikliği yapması; tarihe saygısızlık ve rant fırsatçılığından başka bir şey değildir. Kaldı ki bu plan değişikliği daha önce Meclis'e sunulmuş ve 11 Kasım 2021 tarihli kararla reddedilmiştir. Cumhur İttifakı olarak sonuna kadar 'Hayır' dediğimiz bu değişikliğin 10 ay önce oy birliğiyle reddedilmesine rağmen bugün hangi gerekçelerle kabul edildiği, meselenin adrese teslim bir planlama olduğu gün gibi ortadadır" dedi.


'NE YEŞİL NE TARİH NE DE İZMİR UMURLARINDA'

Selçuk-Efes, Sığacık-Teos, Foça-Fokayi, Çeşme -Ildırı gibi Urla-Klazomenai'nin de büyük bir tarihi değer olduğuna dikkat çeken Kerem Ali Sürekli, şöyle devam etti:

"Pek kültürlü Büyükşehir Belediye Başkanı, bu gerçeği bilmiyor olamaz. Bir yerel idarenin görevi, şehrinin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri korumak, projelerle öne çıkararak tanıtmakken, bu kıyıma yol vermesi Soyer'in kafasının arkasını gözler önüne sermiştir. Bergama'da, her kesimi ve ihtiyacı kucaklayan 'Millet Bahçesi'ni durdurmaya çalışan; Buca'da, halkın yıllardır beklediği Buca Cezaevi'nin tahliyesinin ardından halkın ve ilçenin ihtiyaçlarını karşılayan planlama için yaygara çıkaran; Karabağlar'da üniversite kazanımlı kentsel dönüşüm projemizi durduranlar; Urla'da tam tersi at koşturmaktadır. Böyle bir tarihi değeri yok etme kararlarıyla kendilerini rantın dayanılmaz hafifliğine bırakmışlardır. İşin özü; ne yeşil ne tarih ne de İzmir umurlarındadır."


'YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ'

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, "Urla'da CHP'li Büyükşehir Belediyesi eliyle yapılan bir tarih kıyımı vardır. Kılıfına uydurmaya çalıştıkları bu plan değişiklikleri; İzmir'in dört yanında, başka talanları, hukuksuzlukları da beraberinde getirecek bir emsal oluşacaktır.  Bu şehrin çilesi sayelerinde dolmamakta; bunca çözüm bekleyen sorun varken, onlar hak hukuk çiğneme pahasına bildiklerini okumaya devam etmektedir. Bir kaşık suda fırtına koparan ilgili odalar ise CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nin arka bahçesi gibi hareket etmekte ne hikmetse İzmir'in değerlerinin, tarihinin katline sessiz kalmaktadır. İşlerine gelince yeşil ve tarih; işlerine gelmeyince katli vacip, engellemek mübah. Buradaki antik kenti imara açanlar, Buca cezaevi yeri için yıllarca AVM hayali kuranlardır. Bergama'da Millet Bahçesi Projesi'yle sağlanacak yeşil alana köstek olanlardır.  İzmir kamuoyu bilmeli ki bu şehrin tek bir çakıl taşına zarar gelmesine izin vermeyeceğiz. İtiraz ve dava sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağız. İzmirliyi uykuda sanmasınlar, hafife almasınlar" dedi. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100