banner135

AKP'den kooperatifler yoluyla dönüşüme yargı sinyali!

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifler aracılığıyla yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmalarının yasal olmadığını ve yargı yolunu işaret etti. 30 Ekim 2020 depremi sonrasında yapılan çalışmaları yerel yönetimler açısından yetersiz ve başarısız bulduklarını aktaran Başkan Sürekli, hükümetin verdiği sözleri yerine getirdiğini söyledi.

AKP'den kooperatifler yoluyla dönüşüme yargı sinyali!

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Gaziemir Aktepe - Emrez Kentsel dönüşüm şantiye alanında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce kentte planlanan kentsel dönüşüm alanları ile ilgili basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcıları Dilaver Kişili, Deniz Doğan, Sefa Şahin ve partililer katıldı.

Başkan Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatif aracılığıyla yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmalarının yönetmeliğe ve hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. 30 Ekim 2020 depremi sonrasında yapılan çalışmaları yerel yönetimler açısından yetersiz ve başarısız bulduklarını aktaran Başkan Sürekli, hükümetin verdiği sözleri ise yerine getirdiğini, Bayraklı’da 5 bin konut ve 300 iş yerini bitmek üzere olduğunu, birçok hak sahibine teslimlerin yapıldığını ve depremzedelerin kredi gibi taleplerinin karşılandığını söyledi. Başkan Kerem Ali Sürekli, alanda yapılan çalışmaları dürbünle izledi.


'BİR ARPA BOYU YOL ALAMADILAR'
Geçtiğimiz günlerde İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Sürekli, deprem sırasında balkondan atlayan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Efe Altay Saral için Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı diledi. İzmir yapı stokunun yüzde 75’inin sıkıntılı olduğunu ve dönüşüme girmesi gerektiğini defalarca dile getirdiklerini aktaran Başkan Sürekli, "İki yıl önce büyük bir deprem yaşadık. Onun yaralarını sardık, bitirmek üzereyiz. Üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ancak İzmir’de depremler oluyor olmaya da devam edecek. Deprem öldürmez, bina öldürür. Depremden sonra yapılan çalışmaları yerel yönetimler açısından yetersiz ve başarısız buluyoruz. Bir arpa boyu yol alamadılar. Büyükşehir AK Parti muhalefetinin yönlendirmesiyle, baskısıyla emsal artışını aylar sonra yarım yamalak yaptı. Emsal artışı sadece Bayraklı ile sınırlı kaldı. Ama deprem sadece orada olmadı. Karşıyaka ve Bornova’da da bunun sonuçları oldu. Deprem, her yerde her an olabilir bu, tedbirlerin acilen alınması lazım. Ama yerel yönetimler bu konuda hiçbir şey yapmamakta kararlılar" dedi.

'BİZ YAPALIM' DEDİK AMA VERMEDİLER
Emrez-Aktepe mahallelerinin içinde bulunduğu alanların hükümet tarafından 2012 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan ederek belediyelere yetki devri yaptığını anlatan Sürekli, "Buca Yurtoğlu mahallesine gitmiştik. Sözleşme yapılalı 10 yıl olmuş ama ilerleme yoktu. CHP Genel Başkanı oraya gittiğinde vatandaş isyan etmişti ve 'Hükümet yapsın' demişti. 'Biz yapalım' dedik ama bize vermediler, vermek istemiyorlar. Yapamadıklarını göstermek istemiyorlar. Oyalama safhasına, rant safhasına geçtiler" diye konuştu.

'AMAÇLARI KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL RANTSAL DÖNÜŞÜM'
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kooperatifler aracılığıyla yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan Başkan Sürekli, "Yeni bir icat ortaya attılar ve inceleyelim' dedik. 'Onlar gibi istemezük' demeyiz. ‘Kooperatif usulü ile kentsel dönüşüm nedir’ diye bilgi istedik, çekincelerimizi, ihbarlar olduğunu dile getirdik. Bilgi istememizin üstünden 6 ay geçti. Halen bilgi ermediler. Kooperatifle yapacakları iş bir algı operasyonu. Amaçları kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm. Seçime kadar hayal peşinden giderken oyalama taktiğine girerek hem topu taca atıyorlar hem de burada büyük bir rant ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

AKTEPE – EMREZ’DEKİ ÇALIŞMA GÖSTERMELİK OYUN
Gaziemir Aktepe - Emrez Kentsel dönüşümüyle ilgili konuşan Kerem Ali Sürekli, "42 gün önce Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla temel atıldı. Böyle temel atılmaz, saha betonu bu, temel değil. Yine bir aldatmaca ile karşı karşıyayız. Burada saha iyileştirme çalışmaları dahi bitmedi. Aktepe- Emrez’deki çalışma sadece göstermelik bir oyun. Burada 275 konut planlanıyor. 10 yıl önce yetki devri yapılan Gaziemir’de Aktepe ve Emrez mahallerinde planlanan konut alanı 1 milyon 220 bin metrekare. 10 bin konut yapılması gerekiyor ama 275 konutun göstermelik olmayan temeli atılıyor ve hala da bir şey yok" dedi.

KOOPERATİF YOLUYLA KENTSEL DÖNÜŞÜME YARGI İŞARETİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka Örnekköy'de kooperatif yoluyla kentsel dönüşüme başladığını ancak şu an yüzde 50 seviyesine gelmesi gereken yerin yüzde 5 seviyesinde kaldığını belirten Başkan Sürekli, yapılan işlemlerin hukuka aykırı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Seçime az bir süre kaldı. Genel seçimde de İzmir’de kentsel dönüşüm ile ilgili bir şey olmayacak demek oluyor bu. Algı operasyonunu bir tarafta tutalım burada vahim konular var. Yapılan işlem yönetmeliğe, hukuka aykırı. İZBETON'a bu işi devrederek kooperatifler kuruluyor. Kimler hangi sıfatla yer alıyor belli değil. Büyük bir hukuk faciası ile karşı karşıyayız. Bunun bedeli ağır olacak. Uyarıyoruz. Bunun hesabı sorulur. Bu mağdur olan vatandaşlar hesabını sorarlar, biz de onların yanında oluruz. Yarın öbür gün davalar açıldığı zaman onların tabiri ile söylüyorum 'Ağlamasınlar' sonra. Burada vahim şeyler var. İZBETON batık bir şirkettir, müteahhitlere borcunu ödemeyen bir şirkettir. İZBETON batıktır ve batık bir şirkete bu işi devrediyorsunuz. Burada 3,5 milyarlık bir inşaat rantı söz konusu. Batık şirkete hayali işlemlerle bu rantı teslim ediyorsunuz. Parasını burada vatandaş ödeyecek. Evi yapılmayan, evine kavuşamayan, mağdur olan vatandaş olacak. İktidarınız hayal olduğu gibi kentsel dönüşümünüz de hayal. Siz bu işi yapamayacaksanız bırakın sözleşmeleri gelin biz müdahil olalım."


'NE DESTEK ALMAK İSTİYORLARSA HÜKÜMET YAPIYOR'
Eylül ayında, Gaziemir Aktepe - Emrez mahallesinde düzenlenen kentsel dönüşüm projesi temel atma töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Belediye başkanlarımız engelleniyor" sözlerini bir örnekle yanıt veren Başkan Sürekli, “Bu dönüşümü yaptıkları alan Milli Emlak’tan 12 milyon bedelle belediyeye devredildi. Ne istiyorlarsa ne destek almak istiyorlarsa hükümet yapıyor. Biz İzmir için tüm ilçe belediyelerinin taleplerini karşıladık, karşılamaya da devam ediyoruz. Ancak onlar çok yalan söylüyorlar ve iftira atıyorlar" diye konuştu.

Başkan Kerem Ali Sürekli, alanda yapılan çalışmaları dürbünle izledi.

Konuşmasının sonunda Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve İzmir Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde yapılan dönüşüm çalışmalarını yetersiz bulmakla birlikte bin konutun dönüştürüldüğünü aktaran Başkan Sürekli, yapılan çalışmaların da kanuna ve yönetmeliklere uygun olarak yapıldığını ifade etti.(DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100