ABD F-35 eğitimini sonlandırdı

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığını bildirdi.

ABD F-35 eğitimini sonlandırdı

Türkiye ile ABD arasında S-400 hava savunma sistemi konusunda yaşanan gerginlikte ABD'den ilk tepki geldi. Pentagon, Türk Hava Kuvvetleri pilotlarına Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığını açıkladı.

Pentagon adına açıklamayı Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Reuters haber ajansına verdiği demeçle yaptı. Sözcü demecinde Türk pilotların ABD'deki F-35 avcı uçağı eğitiminin sonlandırıldığını söyledi.

Andrews, verdiği demeçte, "Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar" ifadelerini de kullandı. 

Pentagon Sözcüsü, "Türk politikasında bir değişiklik olmaksızın, F-35 programına katılımlarını düşürmek için müttefikimiz Türkiye'yle yakın çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

F-35 avcı uçağı eğitim programında dört pilot, iki eğitmen ve ayrıca eğitim alan yaklaşık 20 bakım personeli bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Reuters haber ajansının ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Ankara'nın Rusya'dan almak üzere anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemi konusunda geri adım atmadığı, bunun üzerine ABD'nin de yeni pilot eğitimlerini durdurmaya gideceği ifade edilmişti.

Washington yönetimi, S-400'ler ile F-35 yeni nesil savaş uçaklarını birbirine rakip askeri sistemler olarak kabul ediyor ve bir ülkenin bu iki teçhizata birden sahip olmasının F-35 programını riske atacağını savunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER