banner112

AB Bakanı Çelik;'Katılım müzakerelerini keselim çağrısı yanlıştır'

AB Bakanı Çelik;'Katılım müzakerelerini keselim çağrısı yanlıştır'
Avrupa Parlamentosu'nun yıllık olağan Türkiye raporu bugün Strasbourg'daki Genel Kurul'da oylanacak. AB Bakanı Ömer Çelik, konuya ilişkin, "Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri olmasın, onun yerine 'terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü bir iş birliği' şeklindeki tekliflerin hepsini elimizin tersiyle itiyoruz. Bunlar sağlıklı teklifler değiller. Katılım müzakerelerini keselim gibi çağrılar gelmesi, son derece yanlıştır" dedi.

Oylama öncesi AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlü üyesi Johannes Hahn Ankara'da temaslarda bulunuyor. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile AB'li yetkili Johannnes Hahn basın toplantısı yaptı. Oylamaya ilişkin Çelik, "Şöyle bir şey söz konusu değil. Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri olmasın, onun yerine 'terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü bir iş birliği' şeklindeki tekliflerin hepsini elimizin tersiyle itiyoruz. Bu tekliflere kapı açanlar esasında birilerinin Avrupa projesini baltalamasına da kapı açıyorlar. Bunlar sağlıklı teklifler değiller. Katılım müzakerelerini keselim gibi çağrılar gelmesi, son derece yanlıştır. Tarihe kötü bir karar olarak geçecektir. AP'den beklenen demokrasisi saldırıya uğramış bir ülke ile güçlü bir dayanışma içinde olmaktır" diye konuştu.

//ajans.dha.com.tr/images/videos/2017_07/2017_07_06/1619104/ab_bakani_celik_ap_nin_turkiye_raporunu_oylamasi_oncesinde_konustu-1.mp4
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 12:01
YORUM EKLE

banner97

banner96