Plaza de Mayo Anneleri'nin kurucularından olan Nora Cortinas, Arjantin'deki askeri diktatörlük döneminde kaybolan oğlu Carlos Gustavo'yu aramak için büyük bir mücadele verdi. En son 24 Mart'ta Mayıs Meydanı'nda, kayıp yakınlarıyla bir araya gelerek oğlunun fotoğrafını taşımıştı.

İZDENİZ’in Midilli seferlerine yoğun ilgi İZDENİZ’in Midilli seferlerine yoğun ilgi

Cortinas’ın Ailesinden Gelen Mesaj

Nora Cortinas’ın ölümünün ardından ailesi şu mesajı yayımladı: "Ülkemizin içinden geçtiği bu ciddi durumdan derin endişe duyan ve nerede bir haksızlık varsa her zaman yanında olmaya hazır olan Norita, daha adil bir toplumun inşası için son ana kadar mücadele etti."

Plaza de Mayo Anneleri'nin Veda Mesajı

Plaza de Mayo Büyükanneleri tarafından yayımlanan mesajda, Cortinas için "Arjantin'deki insan hakları hareketinin tartışmasız lideri" denildi. Ayrıca, "Ülkenin ve dünyanın tüm mücadeleleriyle dayanışma içinde, onu bir tutarlılık ve aktivizm örneği olarak gören genç nesillerle nasıl bağlantı kuracağını biliyordu" ifadeleri kullanıldı.

Cumartesi Anneleri ile Dayanışma

Cortinas, Cumartesi Anneleri ile dayanışma içinde olup, Galatasaray Meydanı'nda kayıp yakınlarına destek vermişti. Cumartesi Anneleri’nden yapılan açıklamada, Cortinas’ın İstanbul’a gelerek kayıp yakınlarına destek verdiği ve mücadelesinin bir parçası haline getirdiği hatırlatıldı.

Adalet Mücadelesinde Yaşatılacak

Cumartesi Anneleri’nin açıklaması şu şekildeydi: “Nora Annemizi kaybettik, çok üzgünüz. Nora, 1977'de Buenos Aires’in Castelar kentinde gözaltına alındıktan sonra kaybedilen oğlu Gustavo’yu aramakla kalmadı, dünyadaki kayıp yakınlarıyla dayanışmayı da mücadelesinin bir parçası haline getirdi. Defalarca Cumartesi Anneleri’ni ziyaret etti, onlarla Galatasaray’da oturdu. Cesareti ve kararlılığıyla bize de ilham olan sevgili Nora güle güle… Seni aramızdan ayrılan Cumartesi Anneleri ile birlikte hafıza, hakikat ve adalet mücadelemizde yaşatacağız.”

Editör: Kazim Bozkurt