BM; İsrail Gazze'yi yapay zekayla vuruyor BM; İsrail Gazze'yi yapay zekayla vuruyor

Yerel basında yer alan haberlere göre Fransa'da solcu NUPES ittifakında yer alan Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) ve Yeşiller Partisi'nden (EELV) 26 milletvekili, IOC Başkanı Thomas Bach'a mektup gönderdi. Mektupta İsrail'in "eşi benzeri görülmemiş savaş suçunu" kınayan milletvekilleri, şu ifadeleri kullandı:

"Birleşmiş Milletler'in (BM) Kasım 2023'te yayımladığı verilere göre Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana geçen iki yıla yakın sürede 560'ı çocuk yaklaşık 10 bin sivilin hayatını kaybettiği biliniyor. Buna karşılık Gazze'de 'sadece dört ay' süren saldırıların ardından büyük çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu ölü ve kayıp Filistinlilerin sayısı 40 bine yaklaştı, çoğunluğu çocuk 70 bin kişi de yaralandı."

Milletvekilleri, 2024 Paris Olimpiyatları'nda Rusya ve Belarus'a uygulanan yaptırımların aynısının İsrail'e de uygulanmasını talep etti. Yaptırımın ancak İsrail tarafından uzun süreli ateşkes kararı alınması halinde kaldırılması gerektiğini belirten milletvekilleri, İsrailli atletlerin de tıpkı Rus ve Belaruslular gibi ülkelerinin amblem ve bayraklarını taşımadan "tarafsız sporcu" statüsünde yarışmasını istedi.

IOC, Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyatları'nda "tarafsız sporcu" statüsünde yarışabileceğini, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşı aktif olarak destekleyen sporcuların ise olimpiyatlara katılmasına izin verilmeyeceğini bildirmişti.

Kaynak: AA