Ekonomik kriz devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in duyurduğu yeni vergi paketi AKP tarafından çalışılmaya başlandı. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, yeni vergi paketinde özellikle kazançları ile ödedikleri vergiler arasında uyumsuzluk olan meslek gruplarına yönelik düzenlemeler yer alacak.

"Vergi Kaçakçılığının Önüne Geçmek İstiyoruz"

AKP kaynaklarına göre, doktor, mühendis, diş hekimi ve bazı serbest meslek gruplarının ödediği vergilere yeni düzenlemeler getirilecek. Parti kurmayları, bazı mesleklerin kazançları ile ödedikleri vergiler arasında büyük farklar olduğunu belirterek, bu durumun önüne geçmek istediklerini ifade etti.

Peşin Vergi Uygulaması Gündemde

AKP kaynakları, serbest meslek gruplarına 'peşin vergi' uygulaması getirilmesinin planlandığını belirtti. Buna göre, vergi önce peşin olarak alınacak, sonra beyanname verilecek. Vergi dönemi sonunda mahsuplaşma yapılacak ve bu yöntemle vergi kaçakçılığının önlenmesi hedeflenecek.

Türkiye'nin doğal gaz üretimi Karadeniz keşfiyle bir yılda yüzde 113 arttı Türkiye'nin doğal gaz üretimi Karadeniz keşfiyle bir yılda yüzde 113 arttı

Kurumlar Vergisi Uygulamasında Değişiklikler

AKP kurmayları, asgari kurumlar vergisi uygulamasının sadece küresel şirketler için değil, yurt içindeki şirketler için de düşünüldüğünü belirtti. Yeni düzenlemeyle, vergi muafiyetleri olsa bile, firmaların en az yüzde 15 oranında kurumlar vergisi ödemesi zorunlu olacak.

İhale Yasasında Değişiklikler Geliyor

Vergi paketinin ardından Kamu İhale Yasası'ndaki istisnaların da yeniden ele alınacağı açıklandı. AKP kaynakları, kamu kurumlarının "acil" diyerek mal veya hizmet alımı yapmasının önüne geçileceğini ve istisnaların kapsamının daraltılacağını belirtti.

21. Maddeye Sıkı Kurallar

Yasanın 21. maddesinde, doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olaylar nedeniyle yapılan ihalelerin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesine imkan veren düzenlemeler yeniden ele alınacak. Bu maddeye göre yapılan ihaleler sıkı kurallara bağlanacak.

Editör: Kazim Bozkurt