İsrail, 7 Ekim’de başlattığı Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına 41’inci günde de devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ni havadan, karadan ve denizden abluka altına alarak sivillerin yaşadığı yerleri bombalıyor. Gazze’deki hastaneler, okullar, camiler ve evler İsrail’in hedefi oluyor. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor.

İsrail Savunma Bakanı’ndan açıklama

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi’ne yönelik kara operasyonlarının devam ettiğini ve Gazze’nin batı kısmının tamamen ele geçirildiğini söyledi. Gallant, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde de operasyon yürütüldüğünü ve önemli bulgular elde edildiğini belirtti. Gallant, Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonunun bir sonraki aşamasına geçildiğini ifade etti.

ABD’de üniversitede silahlı saldırı! ABD’de üniversitede silahlı saldırı!


Gazze’de insani kriz

Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 11 bin 250’den fazla Filistinli hayatını kaybetti, 32 bin 516 kişi yaralandı. Gazze’de 1,5 milyon kişi yerinden edildi. Gazze’deki hastaneler, yaralıları tedavi etmek için yeterli malzeme ve personel bulamıyor. Gazze’de elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlar da büyük ölçüde kesintiye uğradı. Gazze’deki Filistinli yetkililer, uluslararası toplumu Gazze’ye acil insani yardım göndermeye çağırdı.


İsrail’de de kayıplar var

İsrail tarafında da Gazze’den atılan roketler nedeniyle 1.500’den fazla kişi hayatını kaybetti, 5.132 kişi yaralandı. İsrail ordusu, Gazze’den sızan 2.500 Hamas militanıyla da çatışmaya girdi. İsrail’de 200 bin kişi yerinden edildi. İsrail’de yaşayan Araplar ve Yahudiler arasında da şiddet olayları yaşandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye yönelik saldırıların devam edeceğini ve Hamas’ı tamamen yok etmeye kararlı olduklarını söyledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ