Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astrofizikçisi Dr. Umut Yıldız, Hakkari'de gerçekleştirdiği bilim söyleşisi ile öğrencilerle bir araya geldi. Valilik, Çukurca Belediyesi, iş insanı Sabri Özel ve Herkari Bilim Sanat ve Edebiyat Derneği'nin işbirliğiyle düzenlenen etkinlik, öğrencilerin uzaya olan ilgisiyle dikkat çekti.

Adıyaman'da balık fosili bulundu Adıyaman'da balık fosili bulundu

Uzaya Dair Bilgiler Paylaşıldı

Yıldız, Hakkari Vali İdris Akbıyık İlk ve Ortaokulu'ndaki öğrencilere uzay, Mars gezegeni ve Güneş Sistemi hakkında bilgiler verdi. Özellikle uzaya yönelik meraklı sorularıyla dikkat çeken öğrencilerin, bilime olan ilgisi Dr. Umut Yıldız'ı memnun etti.

Uzay Araştırmaları ve Gelecek Planları

Dr. Yıldız, uzayın gizemleriyle ilgili soruları yanıtlarken, NASA'nın Mars'a gönderdiği araçlardan birinin kuruyan gölün kenarına konumlandığını ve yeni roket teknolojileri sayesinde uzay yolculuklarının daha hızlı gerçekleşebileceğini belirtti. Ayrıca, Mars'ta topraksız tarım tekniklerinin uygulanabileceğine dikkat çekti.

Öğrencilerin İlgiyle Dinlediği Söyleşi

Program, Dr. Umut Yıldız'ın öğrencilerin sorularını yanıtlamasıyla sona erdi. Dernek Başkanı Doç. Dr. Ayşegül Ayyıldız, dernek üyeleri, Okul Müdürü Şükrü Ecer ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, uzaya olan merakı artırdı.

Kaynak: AA