banner135

Başkan Selvitopu: Kadınlarımız toplumda hak ettiği yeri almalı

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilçede fiziki yatırımların yanı sıra kadın hakları ile ilgili eğitimlerin de aralıksız sürdüğünü belirterek, “Kadına şiddetin karşısındayız. Bu temel düşüncemiz ve yerel yönetim olarak büyük önem veriyoruz” dedi.

Haber/Macit SEFİLOĞLU - 9 Eylül Televizyonu’nda Macit Sefiloğlu ile Kent ve Siyaset programına katılan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilçedeki sosyal çalışmaların yanı sıra fiziki yatırımları anlattı. Karabağlar’da başta kadınlar ve çocuklara yönelik destek ve yatırımların önceliklerine dikkat çeken Selvitopu, ilçesinde Türkiye’nin her ilinden gelen yurttaşların yaşadığına vurgu yaparak şunları söyledi:

Biliyorsunuz ülkemizdeki en temel sorunlardan birisi kadınların haklarını korurken yaşadığı sıkıntılar. Karabağlar’da Türkiye’nin bütün kentlerinden gelen aileler var, kadınlarımız var. Onların da sorunları, birçok sıkıntısı var. Hem ekonomik olarak hem de kültürel anlamda, sosyal anlamda sorunu doğal olarak büyük kente gelince yaşıyorlar. Bu nedenle belediyemizin geliştirdiği bir proje var. Bu da semtlerdeki merkezlerimiz. 17 semt merkezimiz şu anda faal. Hedefimiz Karabağlar’ın 59 mahallesinde semt merkezi açmak. Bu merkezleri orada yaşayan kadınlarımız kullanıyor. Merkezlerde birçok kurslar açıyoruz. Okuma-yazmadan başlayın, biçki-dikiş resim ve birçok kurs açılıyor. Bu kurslara katılan kadınlarımız eğitimlerini tamamlıyor. Burada üretim yapıyorlar ve ürettiklerini kentimizin değişik yerlerinde stantlar açarak tanıtmalarını ve satmalarını sağlıyoruz. Bu merkezlerde farklı eğitimler de yapılıyor. Örneğin sağlık ile ilgili, uyuşturucuyla mücadele eğitimleri gibi. Son yıllarda ucuz uyuşturucu madde kullanımı fakir bölgelerimizde de yaygınlaşmaya başladı. Bunlara karşı özellikle annelerin eğitimine önem veriyoruz. Kadının hukuksal ve sosyal hakları ile ilgili eğitim veriyoruz. Liderlik, girişimci kadın eğitimi yapılıyor. Amacımız kadının toplumda hak ettiği yeri sağlamak. Bu merkezleri ziyaret ediyorum. Kadınlarımız isteklerini bana da aktarıyorlar. Bunları da çözümlemeye çalışıyoruz.”
 

ŞİDDETE KARŞI EĞİTİM

Başkan Selvitopu, bu eğitimler içerisinde kadına yönelik şiddete karşı eğitimlerin de bulunduğunu kaydetti. Başkan Selvitopu, şöyle konuştu:

Kadına yönelik şiddet konusunda da eğitimler yapıyoruz. Kadınlarımıza kimsenin şiddet kullanamayacağını belirtiyoruz. Bu konuda hakları ne ise bilmelerini, zorda kaldıklarında ne yapacaklarını, nasıl hareket edeceklerini, nereye başvuracaklarını belirten birçok eğitim veriyoruz. Şiddet sadece şiddete karşıyız demekle önlenemez. Buna maruz kalan kadınları daha bilinçli yapacak, daha etkin kılacak, güçlendirecek eğitimler gerekiyor. Bizler de o kadınların yanındayız. Bu çağda insanlık dışı bu tavra yerel yönetim olarak büyük önem veriyoruz.”

ÇOCUKLARIMIZ BAŞ TACIMIZ
Eğitim yılı başlangıcı nedeniyle yapılan çalışmaları değerlendiren Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Eğitim desteklerimiz birkaç başlık altında toplanıyor” dedi. Selvitopu, kurdukları eğitim merkezinde halen 1000’in üzerinde öğrenciye ücretsiz eğitim desteği verdiklerini hatırlatarak, şu bilgiyi verdi:

Hem liselere giriş sınavları için hem üniversite sınavları için eğitimleri aksatmadan sürdürüyoruz. Oradan çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu yıl lise yerleştirme sınavlarında yüzde 96.5’lik bir başarı elde edildi. Üniversite sınavlarında yüzde 81 oranında bir başarı sağlandı. Bu bizleri çok mutlu ediyor elbette. Bu eğitimler tamamen ücretsiz yapılıyor ve dar gelirli ailelerin çocukları yararlanıyor.”

Başkan Selvitopu, ilçedeki 114 okuldan talep geldikçe bakım-onarımlarının yapıldığına da işaret etti. Hedefin çocukların sağlıklı ortamlarda eğitim alması olduğunu belirten Selvitopu, kız öğrencilerin barındığı üniversite yurdunun tam kapasite ile hizmet verdiğini söyledi. Selvitopu, şu bilgiyi verdi:

Yüksek öğrenim yurdumuzun 274 yatak kapasitesi var ve tam kapasite ile hizmet veriyor. Bizim aldığımız ücret piyasa koşullarına göre makul. Bin 500 lira. Bu ücrete konaklama, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği veriliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100