Millet İttifakı’nda CHP ve İYİ Parti’nin yanı sıra Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Türkiye Değişim Partisi’nden de milletvekilleri seçildi. Gelecek Partisi ve Saadet Partisi 10’ar, DEVA Partisi ise 15 milletvekili kazandı. Bu sonuçla birlikte Millet İttifakı’nın Meclis’te iki yeni grup daha kurması gündeme geldi.

İttifak içinde üç parti arasında görüşmeler sürüyor. Görüşmelerde yeni bir parti kurulması ya da DEVA Partisi’ne beş milletvekilinin katılması gibi formüller masada. İki yeni grup kurulması halinde Millet İttifakı, TBMM’de Başkanlık Divanı ve komisyonlarda daha fazla söz sahibi olacak.

Mevcut kabine, son toplantısını yaptı Mevcut kabine, son toplantısını yaptı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Meclis çalışmalarına odaklanacak olan Millet İttifakı, grup kurma temaslarını şimdiden başlattı. Üç partinin üçlü anlaşma yoluna gitmesi bekleniyor. Bu kapsamda ilk seçenek “Gelecek-Saadet Birliği” isimli yeni bir parti kurmak. Bu parti sadece milletvekillerinden oluşacak ve seçim sürecinde feshedilecek. Ayrıca DEVA Partisi de ittifak içinden desteklenerek grup kuracak.

İkinci seçenek ise üç partiden milletvekillerinin yeni kurulacak bir tabela partisine üye olması. Bu partide eş başkanlık sistemi uygulanabilecek.

Son seçenek ise "Gelecek-DEVA Birliği"nin kurulması. Bu seçenekte Saadet Partisi dışarıda kalacak. Karar görüşmelerinin 1 Haziran’dan sonra yapılacağı öğrenildi.