Vodafone 5,5G testlerini sürdürüyor Vodafone 5,5G testlerini sürdürüyor

Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre, şirket OpenAI'daki yönetim kurulu gözlemci koltuğundan vazgeçiyor. Açıklamada, koltuğa artık ihtiyaç duyulmadığı ve OpenAI'ın son sekiz ayda önemli ölçüde ilerleme kaydettiği belirtildi.

Microsoft'un Genel Danışman Yardımcısı Keith Dolliver, konuyla ilgili şunları söyledi:

"OpenAI'ın yönetiminin son sekiz ayda önemli ölçüde iyileşmesi ve olgunlaşması nedeniyle OpenAI yönetim kurulundaki gözlemci koltuğundan çekilme kararı aldık. Microsoft olarak OpenAI'ın misyonuna ve vizyonuna bağlıyız ve bu önemli araştırma ve geliştirme kuruluşunun gelecekteki başarısı için heyecanlıyız."

Düzenleyici İncelemeler mi Neden Oldu?

Microsoft'un OpenAI'daki gözlemci koltuğundan vazgeçmesi, Avrupa ve ABD'deki düzenleyici incelemelerle ilişkilendirilebilir. Microsoft'un OpenAI'a yaptığı 10 milyar dolarlık yatırım ve şirket yönetim kurulundaki koltuğu, düzenleyici kurumların dikkatini çekmişti. ABD ve AB, Microsoft'un OpenAI üzerindeki kontrolünü inceliyordu.

OpenAI'ın Geleceği

Microsoft'un gözlemci koltuğundan vazgeçmesi, OpenAI'ın yönetimsel bağımsızlığına işaret ediyor. Şirket, Microsoft ve Apple gibi stratejik ortaklar ile Thrive Capital ve Khosla Ventures gibi yatırımcılarla düzenli paydaş toplantıları düzenleyerek yeni bir yaklaşım oluşturacağını söyledi.

Apple'ın OpenAI'a Katılımı

Geçtiğimiz hafta Apple'ın da OpenAI yönetim kuruluna benzer bir gözlemci rolünde koltuk alacağına dair haberler çıkmıştı. Apple'ın App Store başkanı Phil Schiller'in bu rol için seçildiği belirtilmişti. Apple'dan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Editör: Kazim Bozkurt