İran'da reformist siyasi figür olarak tanınan Mesut Pezeşkiyan, yakın tarihlerde yapılan kamuoyu araştırmasında, 28 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde %24,4'lük oy oranıyla ilk sıraya yerleşti. Pezeşkiyan'ın adı son günlerde sıkça duyulmaya başladı ve pek çok kişi onun kim olduğunu ve Türk kökenli olup olmadığını merak ediyor.

Mesut Pezeşkiyan kimdir? Mesud Pezeşkiyan Türk mü? - TRHaber

Mesut Pezeşkiyan'ın Siyasi Kariyeri ve Görevleri

Mesut Pezeşkiyan, 2001-2005 yılları arasında İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin sağlık bakanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca, İran'ın 8., 9., 10. ve 11. meclislerinde milletvekili olarak görev almış ve 2016-2020 yılları arasında birinci başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

14 Günlük Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek? İşte Hesaplara Geçeceği Tarih 14 Günlük Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek? İşte Hesaplara Geçeceği Tarih

İran Cumhurbaşkanı Adaylarını Tanıyalım: Mesut Pezeşkiyan Kimdir?

Eğitimi ve Akademik Kariyeri

Kalp cerrahisi alanında eğitim gören Pezeşkiyan, Tebriz Tıp Bilimleri Üniversitesi'nde rektörlük yapmış ve halen bu üniversitenin akademik kadrosunda yer almaktadır. Tebriz Tıp Bilimleri Üniversitesi, İran'ın kuzeyinde prestijli bir üniversite olarak bilinmektedir.

Mesut Pezeşkiyan - Vikipedi

Mesud Pezeşkiyan Türk mü?

Mesut Pezeşkiyan, İran'ın batı Azerbaycan bölgesindeki Mahabad şehrinde dünyaya gelmiştir. Türk kökenli bir siyasetçi olarak bilinen Pezeşkiyan, Türklüğüyle gurur duyduğunu ve kimliğini önemsediğini açıklamıştır.

Kaynak: haber merkezi