banner112
banner111

"TMO hangi fiyattan üzüm alacağını açıklamalı"

Başevirgen, Manisa’nın en önemli ekonomik değeri olan üzümde bu sene 9 numara çekirdeksiz kuru üzüm için taban fiyatın en az 17 TL olması gerektiğini söyledi.

"TMO hangi fiyattan üzüm alacağını açıklamalı"

Haber / Arif Arı

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, çekirdeksiz Sultaniye üzüm hasadına az bir zaman kala Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulunarak TMO’nun hangi fiyattan üzüm alacağının erken açıklanmasını ve artan maliyetler ile yaşanan afetler nedeniyle düşük rekolte bekleyen çiftçilerin endişelerinin giderilmesini istedi.

CHP’li Başevirgen, Pandemi ile derinleşen ekonomik kriz ve yaşanan iklim krizi çiftçi ve üreticiyi vurduğunu belirterek,  Manisa’nın en önemli ekonomik değeri olan üzümde bu sene 9 numara çekirdeksiz kuru üzüm için taban fiyatın en az 17 TL olması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de 2020 yılında 2 milyon 218 bin tonu sofralık, 1 milyon 535 bin tonu kurutmalık ve 456 bin tonu şaraplık olmak üzere toplam 4 milyon 208 bin ton üzüm üretimi gerçekleştiğini kaydeden Başevirgen, şunları aktardı:

“Tahminlere  göre 2021 yılında bir önceki yıla göre %0,2 azalışla 4,2 milyon ton üzüm üretimi olacağı tahmin ediliyor. Bu üretimin yüzde 87’si Manisa’da yapılıyor. Ülkemiz dünyanın en büyük çekirdeksiz kuru üzüm üreticisi ve ihracatçısı. Türkiye’de, 2019 yılında 520 milyon dolar karşılığında, yaklaşık 243 bin ton kuru üzüm ihracatı gerçekleşti. 2020 yılında 234 bin ton kuru üzüm karşılığında 463.267.847 $ gelir elde edildi. Üzüm ülkemiz için stratejik ürünlerden biri. Bu nedenle de üreticilerin mağdur olmaması gerekiyor.” 

Üretimi yapılan her üründe olduğu gibi üzüm üretiminde de arz-talep denge noktasının iyi belirlenmesi gerektiğini ifade eden Milletvekili Bekir Başevirgen, şöyle devam etti:

"Yeni bağ alanlarının oluşturulması sonucunda artan rekoltenin, iç ve dış pazarlarda oluşan talep artışıyla uyumlu olması gerekiyor. Bu sebeple, iktidar gerekli hallerde yeni bağ alanlarının kurulmasını önleyici tedbirler almalı ve çiftçileri alternatif ürünlere yönlendirmelidir. Aksi halde üzümde fiyat istikrarından ve sürdürülebilir bir üretimden bahsedilemez."

Üreticilerin, kuru üzüm alım fiyatlarının erken açıklanması yönünde talepleri olduğunu dile getiren Bekir Başevirgen, "TMO müdahale alımı yapmadan önce üreticiler haklı olarak fiyatın da belirlenmiş olmasını bekliyor. Hasat başlıyor ancak ortada ne fiyat var ne rekolte. Fiyatlar bir an önce açıklansın. Çünkü borç içindeki üretici elindeki üzümü belki de daha düşük bir fiyata satarak, kâr elde edebilecekken zarar ediyor'' cümlelerine yer verdi. 

TMO'nun, 9 numara çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatını 2019 yılında 10,00 TL/kg, yani 1,75 dolar (USD/TL 5,70) ve 2020 yılında 12,50 TL/kg, yani 1,66 dolar (USD/TL 7,50) olarak açıkladığını hatırlatan  Bekir Başevirgen sözlerini şöyle sürdürdü:

"2021 yılında rekoltenin daha düşük olacağı ve girdi maliyetlerindeki artış da hesaba katılırsa, kuru üzümün asgari fiyatın 2 dolar olması gerekiyor. Buna göre de, 8,50 olan USD/TL paritesi karşılığında da 1 kg çekirdeksiz kuru üzümün asgari fiyatının 17 lira olması gerekir. İktidar  Milletvekilleri de bu sene üzümün 2 doların altında olmaması gerektiğini  ifade ediyor. 2 Doların altında açıklanacak hiçbir fiyat üreticiyi memnun etmez.”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, TMO’nun sorumluluklarına da dikkati çekerek, “Rekoltenin yüksek olduğu dönemlerde fiyat düşüşlerinin önüne geçilmesi veya kazanılmış ihracat pazarlarının korunabilmesi amacıyla kalitenin bozulduğu veya rekoltenin düşük olduğu yıllarda piyasaya sürülmek üzere, gereken miktarda ürünün üreticiden alınması ve depolanması için TMO'nun üzerine düşen görevi yapması gerekmektedir'' şeklinde sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE

banner101

banner100