banner109

Demran: Dolandırılmak üreticinin kaderi oldu

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, "2021 üreticinin en büyük sorunu olurken, dolandırılması da adeta kaderi oldu'' dedi.

Demran: Dolandırılmak üreticinin kaderi oldu

Demran, 9 Eylül Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, tarım sezonu başlarken çiftçinin karşı karşıya bulunduğu sorunlarını aktardı. "Çiftçinin 2021'de karşılaşacağı en büyük sorunun su olacağını'' belirten Demran, şunları aktardı:

Dağlar yaralanmamalı, ağaçlandırma hızlanmaldır..

"Sebze ve meyve üreticisinin 2021'de  en büyük belirsizliği su olacaktır. Son yağışlarda Gediz Ovası'nın sular altında kalması aldatıcıdır. Çünkü, barajlar bu yağışlardan tam payını almadığı için su seviyeleri yetersizdir. Köptübaşı'ndaki Demirköprü Barajı henüz çiftçiyi mutlu edecek, yazın sulama konusunda rahatlatacak seviyede değildir. Oda olarak su konusunda çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Geçen ay yaptığımız açıklamada, 1 Mart 2021 tarihinde su kaynaklarının durumu kamuoyuna açıklanmalıdır. Bu açıklamada kanallardan ne kadar su verilebileceği veya hiç verilemeyeceği yer almalıdır. Sondaj bulunan alanlarda açık salma sulamaya izin verilmemeli kapalı (damla) sistemi bulunmayan üreticilere hibe olarak bu sistemler acil olarak tesis ettirilmelidir. Susuzluk nedeniyle üretim yapmayacak olan üreticilerin zararları karşılanmalıdır. Vahşi sulamaya son verilmelidir. Yeraltı ve yerüstü su kanallarımız için potansiyel kirleticilere karşı önlemler alınmalıdır. Gediz ülkemizin en kirli ikinci nehridir. Bu durumdan acilen kurtarılmalıdır. Manisa'nın bir çok dağı mermer, maden ve taş ocakları nedeniyle yaralıdır ve yara almaya devam etmektedir. Yağış rejimini ve ekolojiyi tahrip eden bu faaliyetler durdurulmalı, yeni ruhsat verilmemelidir. Yağmur rejiminin korunması için orman yenileme kesimlerinde tıraşlama usulü toplu genel kesime son verilmelidir. Ağaçlandırılma çalışmalarına hız verilmelidir. ''

Dolandırılmak üreticinin kaderi..

İklimsel anormallikler,kuraklık, sel, dolu, don üretimi belirleyici doğa etkenler olduğuna dikkati çeken Demran, ayrıca arz, talep dengesizliğinden fiyatlar sürekli değişimi yaşanmakta olduğunu ifade etti. Buna üreticinin hasat mevsimlerinde bazı alıcı konumundaki kişilerce dolandırılması ve bunun adeta kaderi olmasını da eklenmesi gerektiğini kaydeden Demran, şöyle devam etti:

Gübre fiyatları uçuyor...

"Türkiye'de gübre fiyatları aldı başını gidiyor. Fiyatlar neredeyse yüzde 40 arttı. Geçen yıl 120 TL'den alınan DAP gübre 2021'de 190 TL'den satılmaktadır. Üre gübre 100 TL iken 160 TL'den satılıyor. Görüldüğü gibi artış yüzde 60' dır. Buna birde çiftçinin, Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldığı kredi derdi var. Faiz haricinde aldığı kredi miktarının diğer giderlerle birlikte paranın maliyeti yüzde 50'lere dayanmaktadır. Üretici bu maliyeti bilmemektedir. Bunun haricinde söyleyeceğimiz kooparetifleşme artmalı, birlikler yeniden aktif hale getirmelidir ki, çiftçi ucuza üretsin, tüketici ucuz gıdaya ulaşabilsindir.'' Arif Arı

YORUM EKLE

banner97

banner96