Çiftçi yeniden gelen soğuklardan tedirgin

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'bden geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada soğuk havaların geri geleceğinin belirtilmesi üzüm üreticilerini tedirgin etti. 

Çiftçi yeniden gelen soğuklardan tedirgin

Haber/ Arif Arı

Çiftçilerin bu arada dinlenme içinde olduğunu anlatan Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün soğuk hava açıklaması çiftçimizi tedirgin etti. Özellikle üzüm üreticileri tedirgin oldu. Şuanda bağların 3 bin dekarında patlama oldu. Bir filizlenme sözkonusudur. Benim de bağım var. Açıkçası ben de endişeliyim. Geçen yıl yaşadığımız olumsuz doğa olaylarını bu yıl da yaşamak istemiyoruz. Bu anlamda gelen soğuk havalara karşı bir tedirginliğimiz var. Şuanda gece 2-3  derecede seyreden ısının sıfırın altına düşmemesidir. Sıfırın altına düşerse filizlenmiş, patlamış bağlarımızı donmasıdır. Böyle bir durumu da yaşarsak üretimde geçen yılki gibi düşüş olur. Bu da ekonomimize yansıyor.''

Yalvaç, geçen yıl yaşanan doğa afetlerinden kaynaklı olarak bağlarda zarar yaşandığını, bağ direklerinin yan yatması, sıcaktan kaynaklı ürünlerin yanmasından dolayı üretimde yarıya yakın düşmenin yaşandığını hatırlattı. 

YORUM EKLE

banner97

banner96