banner112

Yaşar Aksoy okurlarıyla buluştu

Araştırmacı yazar Yaşar Aksoy, ikinci baskısını yaptığı “HASAN TAHSİN’İN GERÇEK YAŞAMI” isimli kitabının imza gününe katıldı; okuyucularıyla buluştu, sohbet etti.

Yaşar Aksoy okurlarıyla buluştu

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki Yakın Kitapevi’nde gerçekleştirdiği imza gününde kitabı neden yazdığını anlatan Aksoy,” Selanik’te Atatürk’ün çocukluğunu geçirdiği mahallede doğan, Atatürk’ün öğretmeni Şemsi Efendi’nin öğrencisi, Paris Sorbon Üniversitesi mezunu, vatanı için İsviçre’de, Bükreş’te, Londra’da ölümcül görevlere atılan, İzmir’in işgalinde ilk kurşunu atarak şehit olan yurtsever gazeteci Hasan Tahsin’in hayatı yüzlerce kez yazılmaya değerdi. Gazeteci Hasan Tahsin’in yaşamı baştan sona kadar roman gibi” dedi.

İki şehrin hikayesi


Atatürk ile Hasan Tahsin’i yetiştiren aynı çevre, mahalle ve öğretmenlerin şehri Selanik ile Milli Kurtuluşun şehri İzmir’in 1908 ile 1919 arasındaki çarpıcı kanlı tarihlerini kitabında anlatan Yaşar Aksoy,” İki şehrin cesur devrimcilerini gözler önüne seren, Kurtuluş Savaşımızın 100.Yılında en çok okunan kitaplardan biri olan yapıtımın genişletilmiş 2’inci baskısını İzmirliler ile buluşturmaktan büyük bir onur ve gurur duydum. İzmirli dostlar ile buluşmak çok keyifli. Kitabımı okuyanlar 1917 Selanik Yangını ile 1919 İzmir’in İşgalinin en karanlık gizli sayfalarını bu yapıtta bulacak” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner101

banner100