Tosca operası Efes'te sahnelenecek

1'İNCİ Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali'nin üçüncü gösterisi 14 Eylül Cuma günü saat 21.00'de başlayacak olan Tosca operası olacak.

Tosca operası Efes'te sahnelenecek

1'İNCİ Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali'nin üçüncü gösterisi 14 Eylül Cuma günü saat 21.00'de başlayacak olan Tosca operası olacak.

Fransız oyun yazarı Sardou'nun 'La Tosca' adlı oyunundan alınarak Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa tarafından metni hazırlanan Tosca, Puccini'nin tüm dünyada en çok beğenilen ve oynanan eserlerinin başında geliyor. Tosca'nın Efes Antik Kenti'ndeki sahnelemesinde orkestrayı konuk İtalyan şef Alberto Veronesi yönetecek. Haldun Özörten'in rejisi ile sahnelenecek olan eserin sahne tasarımcılığını Nihat Kahraman, kostüm tasarımcılığını Nursun Ünlü üstlendi. Koroyu şef Anıl Aydın hazırladı. Eserin ışık tasarımları ise Müfit Özbek'e ait. Tosca'da solo rolleri; konuk İspanyol sanatçılar soprano Carmen Solis, tenor Enrique Ferrer ve Türk solistler Cengiz Sayın, Alparslan Mater, Nejad Beğde, Murat Direk, Cihan Özmen, Barış Yener ve Şeniz Çimen üstleniyorlar.

Oyun, tanınmış opera şarkıcısı Tosca, Cumhuriyetçi düşüncelere sahip ressam Cavaradossi ve Roma Polis Müdürü Scarpia üçgeninde geçmekte; o dönemdeki Avrupa gerçeği yaşatılmaktadır. Tosca'nın konusu şöyle: Cumhuriyetçi görüşleri nedeniyle Scarpia tarafından tutuklu bulunduğu hapishaneden kaçarak kiliseye sığınan Angelotti, orada eski dostu ressam Cavaradossi ile karşılaşır. Cavaradossi, cumhuriyet uğruna beraber savaştığı arkadaşına yardım edecektir. Tüm bunlardan habersiz olan güzel şarkıcı Tosca, Cavaradossi'yi görmek üzere kiliseye gelir; dışarıdan duyduğu seslerden rahatsız olmuştur; Cavaradossi'yi kıskanmaktadır; sevgilisinin yapmakta olduğu resmin bir başka kadına benzediğini düşünür... Angelotti'nin hapisten kaçması Scarpia'yı çılgına çevirmiştir; bir düzen düşmanını, bir asiyi mutlaka bulmalı ve cezalandırmalıdır. Bu düzen düşmanına cumhuriyetçi ressam Cavaradossi'nin yardım ettiğini bilmektedir; asileri bulmak ve cezalandırmak adına her türlü hile ve kötülüğü yapacaktır... Oyun karakterlerini mutsuz son beklemektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 21:00
YORUM EKLE