banner109

RTÜK, tepki çeken Cuties filmiyle ilgili Netflix'i uyardı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 9 Eylül'de yayınlanması beklenen ve fragmanı nedeniyle tepki çeken Cuties filmiyle ilgili Netflix'i uyardı.

RTÜK, tepki çeken Cuties filmiyle ilgili Netflix'i uyardı

Söz konusu filmin katalogdan çıkarılmasını talep eden RTÜK, Akit TV'ye de 30 Ağustos'ta kullandığı 'Anırkabir' KJ'si nedeniyle para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tanıtımında yer alan "Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk" ifadesi nedeniyle tartışmalara neden olan Cuties filmiyle ilgili uzman raporunu masaya yatırdı. Kurul, Netflix'te yayınlanacak yapımın 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflemesi üzerinde durdu.

Uzman raporunda yer alan çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği değerlendirildi.

RTÜK, müzakereler sonucunda bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.

YORUM EKLE

banner97

banner96