banner109

Karşıyaka'da Engelsiz Radyo Tiyatrosu başladı

Karşıyaka Sanat Derneği ile Bostanlıspor ortak proje olarak kapanma günlerinde “Engelsiz Radyo Tiyatrosu Projesi”ni hayata geçirdi. İlk sergilenen oyun Anton Çehov'un Sevgili Doktor'u oldu. Oyunlar, sosyal medyadan takip edilebilecek.

Karşıyaka'da Engelsiz Radyo Tiyatrosu başladı

Haber / Kardelen BUĞDAY

Karşıyaka Sanat Derneği ve Bostanlıspor Kulübü Başkanı Avni Erboy, engellileri yaşama bağlamak için var güçleriyle çalıştıklarını, bunun için de yeni bir projeye imza attıklarını söyledi. Erboy, koronavirüsü önlemek için başlatılan kapanma süresince evlerinde kalan üyeleriyle birlikte, tiyatro ve sanatseverlere hizmet amacıyla “Engelsiz Radyo Tiyatrosu Projesi”ni hayata geçirdiklerini belirtti.

Sosyal medyada

Bu konuda engelli projelerde son derece aktif rol oynayan Moris Karmona’ya yetki verdiklerini de sözlerine ekleyen Avni Erboy, “Karşıyaka Sanat Derneği & Bostanlıspor Engelsiz Radyo Tiyatrosu”nun denemelerde çok başarılı olduğunu dikkat çekti. “Karşıyaka Sanat Derneği & Bostanlıspor Engelsiz Radyo Tiyatrosu” yetkilisi Moris Karmona, Engelsiz Radyo Tiyatrosu konusunda şu açıklamayı yaptı; “Salgın esnasında tiyatrodan kopmamak için faaliyete geçirdiğiz projenin amacı sadece engellilerle ilgili sınırlı kalmayıp engelleri aşmaya çalışan özel bireyler ile her türlü amatör ve profesyonel tiyatrocuları bir araya getirmek. Tabii ki de daha önce tiyatro tecrübesi olmayanları da dâhil etmekle de olumlu kararlar verdik. Bu projenin başına tiyatro ve diksiyon kursunda tanıştığım Erdal Dinçer Hocayı dâhil ettik. İlk olarak Anton Çehov'un Sevgili Doktor adlı oyununu sergiledik. Boğulan Kadında Polis Memurunu seslendirdim. Daha sonra Biçare Kadın ve diğer Oyunlardaki karakterler seslendirildi.”

Moris Karmona, şöyle devam etti: “Tam kapanmadan önceki haftalardan birinde yapılan toplantıda Bostanlı Mahalle Tiyatrosu projesi de faaliyete geçirilecekti. Tüm yetkiler Erdal Dinçer Bey'e, Bostanlıspor Kulübü'nün ve Karşıyaka Sanat Derneği’nin Başkanı Avni Erboy tarafından verilmişti. Engelsiz Radyo Tiyatrosu, Bostanlı Mahalle Tiyatrosu'nun ortak projesi olacaktı. Biliyorsunuz maalesef salgın nedeniyle Bostanlı Mahalle Tiyatrosu projesi faaliyete geçirilememişti. Radyo Tiyatrosu sadece seslendirme amaçlı ama görselliğin olmadığı bir tiyatro türüdür. Salgın sırasında ve salgından sonra da bu projenin devam etmesi öngörülüyor. Burada engelli-engelsiz güçlü bir topluluk olarak büyük projelere imza atacağız. Bu konuda da en büyük desteğimiz başkanımız Avni Erboy. Ona çok teşekkür ediyoruz. Kapanmada evlerimizden engelsiz radyo tiyatrosunda var olacağız. Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 10:04
YORUM EKLE

banner97

banner96