İlham perileri seçkisi çevrim içi

İstanbul Modern Sinema, çevrim içi programlarına İlham Perileri ile devam ediyor. İlhamın gelmesi, kaybolması ve ilahi güçlere sahip olduklarına inanılan ilham perilerinin işlendiği seçki, 18-30 Haziran tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor

İlham perileri seçkisi çevrim içi

Haber/ Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR

İstanbul Modern Sinema'nın düzenlediği İlham Perileri adlı çevrim içi gösterim programında ilham kavramını işleyen ücretsiz 6 film yer alıyor. Aralarında Türkiye’de ilk kez gösterilecek kurmaca ve belgesel filmlerin de olduğu seçkide ilhamın gelmesi, kaybolması ve ilahi güçlere sahip olduklarına inanılan ilham perileri işleniyor.

Türkiye'de ilk kez

Program Christian Petzold'un, Berlin Film Festivali'nde yarışan ve mitolojiyi günümüz Berlin’ine taşıdığı peri masalı Undine’nin gösterimiyle başlıyor. Film gösterimiyle eş zamanlı olarak, İstanbul Modern’in YouTube kanalında müzenin film küratörü Müge Turan ve sinema yazarı Engin Ertan’ın, Undine efsanesini yeniden yorumlayan yönetmen Petzold ile yaptığı özel röportaj da yayına giriyor.

1988’de 27 yaşında ölen Amerikalı sokak sanatçısı Jean-Michel Basquiat’nın meşhur olmadan önceki dönemine odaklanan Jean-Michel Basquiat'nın Gençliğinin Son Yılları: İşte Bu! belgeseli Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Seçkide ayrıca, sanat tarihinin en önemli ressamlarından Rembrandt’ın müzelerden koleksiyonerlere uzanan, bugün halen güçlü olan ilham enerjisini anlatan belgesel Benim Rembrandt’ım; ünlü korku yazarı Shirley Jackson ile yeni romanının konusu yapmaya karar verdiği genç kadın Rose’un girift ilişkisini inceleyen Shirley; Sudan’da siyasi rejim yasaklasa da sinemadan ilham almaya devam eden dört sinemacıyı anlatan Ağaçlardan Bahsetmek de yer alıyor. 2018 yapımı Neden Yaratıcıyız? çekimleri 30 yıla yayılmış bir başka belgesel. İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden erişime sunulan filmler, gösterim programında belirtilen tarih-saat aralıklarında izlenebiliyor.

YORUM EKLE