Hakkımızda en çok bilgi toplayan şirketler

İster anlık mesajlaşma platformları, ister sosyal medya kanalları olsun kimse tam olarak hangi verilerinin kullanıldığının farkında değil. Kullanıcılar bu uygulamaları indirirken sözleşmeleri dahi okumuyor.

Hakkımızda en çok bilgi toplayan şirketler

WhatsApp’ı silsek mi? Silmesek mi? Telegram, Signal ve BiP’i mi indirsem... 4 Ocak’tan bu yana WhatsApp kullanıcılarının gündemini bu sorular oluşturdu. 

Anlık mesajlaşma platformlarda paylaştıklarımızın, paylaştığımız kişilerle aramızda kalıp kalmadığı kritik önemde. Bunun için “uçtan uca şifreleme” denilen bir teknoloji kullanılıyor. Mesajı gönderen cihaz tarafından, yalnızca alıcı cihazda çözülebilecek şekilde şifrelenmesi yöntemi olan bu teknolojide, mesaj, göndericiden alıcıya şifrelenmiş biçimde gidiyor.  WhatsApp, Telegram, Signal ve BiP’te bu teknoloji temel olarak var.  

WhatsApp’ın yaptığı sözleşme değişikliğiyle kullanıcılara “Ya 8 Şubat’a kadar kabul edin, ya da silin” çıkışı tüm kullanıcıları tedirgin etti. Kullanıcılar  WhatsApp’ın mesajları, paylaştıkları resimlerin, anlık konum bilgilerini çatı şirketi Facebook ile paylaşılacağını düşündü. Artan tepkiler üzerine WhatsApp aslında yanlış anlaşıldığını duyurdu ve geri adım atarak “15 Mayıs’ta insanlara kademeli olarak gideceğiz” dedi. 

Aslında ister anlık mesajlaşma platformları, ister sosyal medya kanalları olsun kimse tam olarak hangi verilerinin kullanıldığının farkında değil. Kullanıcılar bu uygulamaları indirirken sözleşmeleri de okumuyor. 

Akrabaları da biliyorlar

Dijital gizlilik ve güvenlik çözümleri kuruluşu Clario’nun araştırmasına göre kullanıcılar hakkında adres, boy, kilo, yakın araba, hesap dahil en çok bilgiye sahip olan şirketleri sıraladı. Facebook, araştırmaya konu olan kişisel verilerin yüzde 70.5’i toplayarak birinci sıraya yerleşiyor. İkinci sırada yine bir Facebook şirketi olan Instagram’da bu oran yüzde 59. Tinder’da yüzde 55 olan oran, Spotify’da yüzde 35, Netflix’te yüzde 26, Twitter’da ise yüzde 20. WhatsApp bu alanda yüzde 11 ile en az bilgi toplayan uygulama olarak öne çıkıyor.

Sözleşmeleri okuyun

Bilgi güvenliği şirketi Kaspersky kişisel verilerini korumak isteyen mobil cihaz kullanıcılarına şunları öneriyor:

* Mümkün olduğunca, kullanıcı sözleşmelerini okuyun. Uygulamanın geliştiricisinin, kullanıcının kişisel verilerini üçüncü taraflarla paylaşabilecekleri konusunda açıkça uyardığı maddeler olup olmadığını kontrol edin

* İndirilen uygulamaların hangi izinleri talep ettiği konusunda dikkatli olun. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2021, 09:50
YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100