banner135

Dünya Kız Çocukları Gününde iki sergi

Kız Çocukları Günü sergiyle kutlanacak: Bana Bırakacağınız Gelecek sergisi 9 Ekim'de açılıyor.

Dünya Kız Çocukları Gününde iki sergi

 İstanbul Kadın Müzesi, İklim için Cumalar Türkiye aktivistleri, Ammonite Digital Art Gallery’nin genç sanatçıları ve Koşan Kaplumbağa çocuk yuvası, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü için ortak bir çalışma yaptı. Çalışmalar sonucunda, “Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi” başlıklı fiziki ve sanal sergiler, billboard aksiyonları ve bir kitap ortaya çıktı.

İstanbul Kadın Müzesi küratörlüğünde hazırlanan “Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi” isimli proje, Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocuklarını görünür kılarken, kız çocuklarının iklim krizi nedeniyle duydukları gelecek kaygılarını ve aynı zamanda da yaşanabilir ve adil bir dünya için değişim umutlarını dile getirmeyi amaçlıyor ve aktivist kız çocuklarının iklim adaleti taleplerini, daha fazla sayıdaki yaşıtlarına ve yetişkinlere duyurmayı amaçlıyor.

Hem fiziki hem sanal sergi

“Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi” sergisinin sanal ve fiziki versiyonları 9 Ekim’de açılıyor. Fiziki sergi, Schneidertempel Sanat Galerisi’nde 9-25 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Fiziki sergide Ammonite Digital Art Gallery bünyesindeki genç sanatçıların, sanal sergide yer alan iklim aktivisti kız çocuklarının mesajlarını çeşitli tekniklerle yorumladıkları çalışmaları yer alıyor.

Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle gezilebilen sanal sergide ise, iklim aktivisti kız çocuklarının mesajları, Ammonite Digital Art Gallery sanatçılarının yorumlarına ek olarak, Koşan Kaplumbağa çocuk yuvasının çizimleri ve sözleriyle de yeniden yorumlanıyor. Sanal sergi ayrıca, iklim krizi hakkında bilgilendiren, çevre bilincini yükselten metinler, istatistik bilgiler, videolar ve çevre tahribatı konusunu konu edinen edebi alıntılar da içeriyor.

Söyleşi, okuma etkinlikleri yapılacak

Fiziki sergiye paralel olarak söyleşi, okuma, çocuk doğa kitabı üretme gibi birçok sanal kültür etkinliği de sunulacak. İstanbul Kadın Müzesi Yayınları arasında çıkan ve tüm projeyi belgeleyen bir kitabın tanıtımı da 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü yapılacak. Kitabın yaygınlaştırılması amacıyla, yayın Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocuklarına ücretsiz dağıtılacak.

Billboard aksiyonu da, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü İstanbul başta olmak üzere Eskişehir, Bursa, Hatay gibi Türkiye’nin birçok kentinde aynı gün başlayacak.

Schneidertempel Sanat Merkezi’nde eserleri sergilenen Ammonite Digital Art Gallery sanatçılarının adları şöyle: Vanessa Ponte, Selenay Tektunalı, Asya Nur Hasgül, Asya Gürhan, Refia Dermancıoğlu, Elif Fidancı, Elif Berkel, Melike Kuş, Nar Preşeva, Öykü Topal, Buse Simon, Pi.uv, Bilge Abur Yıldız, Lal Diltemiz, Tipim Kayık, Sinan Dağ, Melisa Dalkılıç, Raika Lara Kaya, Batuhan Aker, Fikriye Çetin.

Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi sanal sergisine ve kültür etkinlikleri hakkında detaylı bilgiye İstanbul Kadın Müzesi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100