Bergama Belediyesi'nde E-Kitap: Bergama 1838 

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mustafa Mesut Özekmekçi tarafından kaleme alınan ve Bergama'nın iki yüzyıl öncesine ait nüfus defterlerini inceleyen "Bergama 1838 - Bergama Nüfus Defterleri" kitabı Bergama Belediyesi Kültür Yayınları'ndan çıktı.

Bergama Belediyesi'nde E-Kitap: Bergama 1838 

Haber / Saadet ERCİYAS

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mustafa Mesut Özekmekçi tarafından kaleme alınan ve Bergama'nın iki yüzyıl öncesine ait nüfus defterlerini inceleyen "Bergama 1838 - Bergama Nüfus Defterleri" kitabı Bergama Belediyesi Kültür Yayınları'ndan çıktı. Kitap pandemi nedeniyle, baskıdan önce belediyenin www.bergama.bel.tr adresindeki e-kitap linkinde pdf formatında okurlarla buluştu. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, kitabın, ilçe tarihine ve kent belleğine ışık tutan önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

Yerel tarih araştırmaları için son derece önemli bilgiler içeren nüfus defterleri kişilerin geçmişleri ve atalarına ilişkin önemli bilgilerin yanı sıra kentin sosyo-ekonomik tarihiyle ilgili de ipuçları veriyor. “1838 Bergama” adlı kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde Bergama tarihi genel hatlarıyla kısaca anlatılırken, Osmanlı Devleti'nde yapılan nüfus sayımları ile ilgili bilgiler de veriliyor. İkinci bölümde ise Bergama nüfus defterlerinin çeviri yazıları yer alıyor. Kitapta nüfus defterlerine göre bugün ad değiştiren ya da artık yapılmayan meslekler, halkın yaş ve fizik özellikleri, lakaplar ve ünvanlar, Bergamalılar'ın isimleri, hane yapısı, askerler, muhtarlar ve imamlara ilişkin ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

YORUM EKLE

banner97

banner96