BBŞT'den ayakta alkışlanan performans

Tiyatroseverler “Küheylan” oyununun galasına yoğun ilgi gösterdi

BBŞT'den ayakta alkışlanan performans
Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu 2018 sezonunu Dünya tiyatrosunun en çarpıcı örneklerinden biri olan “Küheylan” oyunu ile açtı. 17 Şubat 2017 Cumartesi günü gala gösterimi yapılan Küheylan'ı izleyen tiyatroseverler oyunun sonunda BBŞT yi ayakta alkışladı.

Peter Shaffer tarafından yazılan 'Küheylan' oyunu BBŞT yönetmeni Hakan Taner Yıldırım'ın yönetmenliği ve BBŞT oyuncularının yorumuyla Bornova'da can buldu. Canlandırılması çok zor olan ve çok az grup tarafından sahnelenen “Küheylan” isimli oyununun galası Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Galaya tiyatro camiasından birçok davetli katıldı.

Oyunun Konusu


Küheylan oyununun canlandırılmasının çok zor olması sebebiyle yönetmenlerin ve oyuncuların uykularını kaçıran bir tiyatro metni olduğunu vurgulayan yönetmen Hakan Taner Yıldırım, “Küheylan, bireylerin sistemin çarklarından biri olabilmek için ödemesi gereken bedelleri anlatıyor. Oyunumuz yazıldığı dönemde gücünün yeni farkına varılan televizyonun yardımıyla yaratılan popüler kültürün insanları nasıl güdülediğinden bahsediyor. Korkunç olan ise şu: Tek bir televizyonun yaptıklarını günümüz teknolojileriyle karşılaştırdığımızda, kendimizi Alan Strang’tan daha çaresiz hissetmemek için tek bir sebep kalmıyor elimizde.”dedi.

Türkiye’nin çeşitli illerinde sahne alan Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) bu sezon Bakırköy Belediyesi ile protokol imzalamasıyla iki ilçe tiyatroları arasında turneler başladı. Protokole göre Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve Bakırköy Belediye Tiyatroları (BBT) birbirlerinin sahnelerinde oyunlarını sergileyecek ve bu sayede Bornova ve İzmir; BBT’nin oyunları ve sanatçısıyla, BBŞT ise İstanbul seyircisiyle düzenli olarak buluşma fırsatı yakalayacak. Bu protokol kapsamında BBŞT “Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü” isimli oyunla ilk defa İstanbul’da seyircisiyle buluşmuş ve tam not almıştı.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 16:03
YORUM EKLE

banner101

banner100