APİKAM'da İzmir İktisat Kongresi konuşulacak

Panel 28 Şubat Çarşamba günü saat 18.00’de APİKAM’da gerçekleştirilecek.

APİKAM'da İzmir İktisat Kongresi konuşulacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde (APİKAM) düzenlenen Kent Söyleşileri'nin bu ayki konu başlığı 'Ekonomik Kalkınma Savaşının Temeli İzmir İktisat Kongresi' olacak. Panel 28 Şubat Çarşamba günü saat 18.00’de APİKAM’da gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), her ay gerçekleştirdiği Kent Söyleşileri serisinde İzmirlileri değerli konuklar ve önemli konularla buluşturmaya devam ediyor. İzmir İktisat Kongresi’nin 95. Yılı nedeniyle gerçekleştirilecek bu ayki panelin konukları Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hasan Taner Kerimoğlu ve Dr. Mithat Kadri Vural olacak. Panelin moderatörlüğünü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Hasan Tahsin Kocabaş yapacak.

Türkiye ekonomisi için dönüm noktası


23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Cumhuriyeti işgalden yeni çıktığı için ekonomik sorunlar yaşıyordu. Askeri başarıların ekonomik başarılarla taçlandırılmadıkça bir anlam ifade etmediğini söyleyen Mustafa Kemal Atatürk, bu amaçla cumhuriyet ilan edilmeden bu önemli konuya eğildi ve 18 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi topladı. İşçi, çiftçi, tüccar ve sanayici olmak üzere toplam 1135 delegenin katıldığı kongre "Misak-ı İktisadi"yi (Milli Ekonomi İlkesi) kabul etti. Bu ilkenin özü, tıpkı siyasal bağımsızlık gibi ekonomik bağımsızlığın da hedef alınmasıydı. Mustafa Kemal Atatürk, kongrenin açılış konuşmasında "Yeni Türkiyemizi layık olduğumuz düzeye eriştirebilmemiz için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız. Çünkü zamanımız tamamen bir ekonomi devresinden başka bir şey değildir” şeklinde konuşmuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 23:27
YORUM EKLE