banner112
banner111

Alaçatı’da sıra dışı sergi

İzmir’de çalışmalarını sürdüren heykeltraş Şevki Köse, Antik Yunan bilgelerinin esin kaynağı olduğu ‘Görünmeyenler’ adlı kişisel sergisini Çeşme Alaçatı’da açtı.  Köse’nin, yontu tekniğiyle çalıştığı ahşap ve taş eserler, hikayeleriyle de sanatseverleri etkiledi.

Alaçatı’da sıra dışı sergi

Eserlerinde doğa ve insanı merkezine alan Köse, uzun süredir üzerinde çalıştığı Solon, Alev, Lilith, Medite, Liberya gibi bazı eserlerini ilk kez sanatseverle buluşturdu. Sergiye ismini veren, M.Ö. 6 ve 7. Yüzyılda felsefe etkinliklerini başlatan Atinalı Solon’un günümüze kadar aktarılan ‘Görünmeyenleri Görünenden Çıkar’ öğüdünün, sanat anlayışı ile örtüştüğünü belirten Köse, ‘Antik Yunan bilgeleri, öğütleri pek çok çalışmama konu oldu ve sergi ‘Görünmeyenler’ ismiyle bütünleşti. Yüzlerce yıllık tecrübe, yaşanmışlık, doğanın bilgeliği var taşta, ağaçta, toprakta. Ağacın, taşın içinde var olana, onun Derin’ine ulaşmak, gördüklerimi ifade etmek ve paylaşmak benim yolculuğum’ dedi. 

Alaçatı 4 Mevsim Sanat Etkinlikleri kapsamında, Alaçatı Sakin Ev Otel’de gerçekleştirilen, Eda Aner’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, büyük ilgi gördü. Sanat severler, her biri farklı cins ağaç ve taştan yapılmış eserlerin etkileyici hikayelerini Köse’den dinleme fırsatı buldu. Sergi bugün sona eriyor.

YORUM EKLE

banner101

banner100