Adriyatik Denizi'ne kadar takip edildi

DEKAMER tarafından uydu takip cihazı takılan deniz kaplumbağası Tuba'nın her hareketi dikkatle takip ediliyor. DEKAMER Koordinatörü Sözbilen, “Tuba, iki yılda 10 bin kilometre yol aldı. İztuzu'ndan Adriyatik'e kadar izledik” dedi

Adriyatik Denizi'ne kadar takip edildi

Dalyan'daki Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) görevlilerince uydu takip cihazı takılarak yaklaşık iki yıl önce denize bırakılan "Tuba" isimli caretta caretta, 10 bin kilometre yol katetti. DEKAMER Bilimsel Koordinatörü Doğan Sözbilen, deniz kaplumbağalarının çok uzun yaşayan canlılar olduğunu, yaşamlarının da büyük bir kısmını denizde geçirdiklerini söyledi. İztuzu Sahili'nde kabuğu temizlenen Tuba'ya yaklaşık iki yıl önce uydu takip cihazı yerleştirildikten sonra denize salındığına değinen Sözbilen, yeni teknolojilerle kaplumbağayı izlediklerini dile getirdi.

'İnsanlar merak ediyor'

Ülkede birçok kumsalda çok iyi koruma önlemleri alındığını, çok önemli araştırmaların yapıldığını vurgulayan Sözbilen, denize bırakılan kaplumbağanın kumsala ya da başka yönlere nasıl yöneldiğini, yerin manyetik alanından, akıntının yönünden nasıl etkilendiğini, takip ettiklerini belirtti. Sözbilen, “Denize salındığından bu yana bize sinyal gönderiyor. Tuba iki yılda 10 bin kilometre yol aldı. En uzun süre izlediğimiz kaplumbağalardan birisi oldu. İnsanlar Tuba’yı soruyor, merak ediyor. Şu anda haritasının 4 milyonun üzerinde izleme sayısı var. Bu kadar ilginin olması bizim adımıza oldukça sevindirici” dedi.

'İlk kaplumbağa oldu'

Sözbilen, pil ömrü izin verdiği sürece sağlıklı şekilde kaplumbağayı izlemeye devam edeceklerini bildirerek, sözlerine şöyle devam etti: “Tuba’nın Dalyan İztuzu plajından kumsala bırakıldıktan sonra ilginç bir yolculuğu oldu. Yaklaşık iki ay kadar Marmaris açıklarında kaldı. Sonra Ege adalarını geçerek Yunanistan’a ulaştı. Oradan Malta’ya geçti, kışı orada geçirdi. Malta'nın güneyinde, Tunus'un kuzeyinde bir bölgede. Ardından yazın gelmesi, suyun sıcaklığının artmasıyla Adriyatik'e geçti. Caretta Tuba uydu takip cihazıyla Türkiye'den Adriyatik'e kadar izlenen ilk kaplumbağa oldu. Bundan sonraki yolculuğu hem bizim hem de takipçileri tarafından merak ediliyor. Biz şu ana kadar Tuba'dan hedeflediğimiz bilgiyi aldık ancak hikayenin ne şekilde devam edeceğini çok merak ediyoruz.”

Uydu takip cihazıyla takip edilen kaplumbağların hareketleri DEKAMER'in internet sitesinden izlenebiliyor.

YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100