Kolombiya ordusu, Tolima bölgesine bağlı Chaparral kasabası kırsalında eski FARC üyelerinden oluşan Estado Mayor Central (EMC) üyelerine yönelik operasyon düzenledi. Çatışmada 3 EMC üyesi öldürüldü, 12 kişi gözaltına alındı.

Ordudan yapılan açıklamada, EMC liderlerinden Ismael Ruiz'in yerinin tespit edildiği ve operasyonların "kararlılıkla" sürdürüldüğü bildirildi.

Bölge Halkı Tedirgin

Yerel basında çıkan habere göre, ordu ile EMC üyeleri arasındaki çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan çok sayıda kişi evini terk etti.

Ateşkes Görüşmeleri Askıya Alınmıştı

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, ateşkes görüşmelerini askıya aldığı eski FARC liderlerinden Ivan Mordisco'nun 22 Mart'ta yakalanması talimatı vermişti.

Cauca bölgesine bağlı Torbio kasabasında EMC'nin 16 Mart'ta yerli liderlere düzenlediği saldırıda, bir toplum lideri hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Olayın ardından hükümet saldırıya tepki göstermiş ve EMC ile yürütülen ateşkes görüşmelerini askıya almıştı.

FARC'ın Eylemleri Devam Ediyor

FARC'la 50 yıldan fazla süren çatışmaları bitiren barış anlaşmasını, 2016'da dönemin Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos ile eski FARC lideri Rodrigo Londono imzalamıştı.

Ancak anlaşmaya rağmen, "Ivan Mordisco" ismiyle bilinen Nestor Gregorio Vera'nın yönettiği EMC mensupları barış anlaşmasına katılmamış ve saldırılarını sürdürmüştü.

5 büyüklüğünde korkutan deprem! 5 büyüklüğünde korkutan deprem!

EMC'nin Gücü ve Finansmanı

Ülke basınına göre 2 bin 180'i silahlı olmak üzere 3 bin 500'den fazla üyeye sahip EMC, Venezuela ve Ekvador'un yanı sıra Kolombiya'nın batı, orta ve doğusunda varlık gösteriyor. Uyuşturucu, kaçakçılık ve haraç gibi yollarla finansman sağlıyor.

Editör: Kazim Bozkurt