Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, fast food tarzı işletmelerde kullanılan kızartma yağlarının sağlık açısından risk oluşturduğunu belirterek, bu yağlara yönelik denetimlerin artırıldığını açıkladı. Yumaklı, “Ülkemizde hızlı gıda üreten ve toplu tüketime sunan işletmelerde kızartma yağlarının kalitesi ve güvenilirliği çok önemli. Bu nedenle, bakanlığımız bu yağlara ilişkin denetimleri sıklaştırdı. Bugünden itibaren 10 gün süreyle 81 ilde toplu tüketim yerlerinde kızartma yağları denetlenecek. Bu denetimlerde 7 bin 500 kontrol görevlimiz görev alacak. Denetimlerde yağların polar madde, asit sayısı ve sıcaklık gibi özelliklerine bakılacak” dedi.

Kızartma yağlarının kalitesi nasıl anlaşılır?

Yumaklı, kızartma yağlarının kalitesinin ve güvenilirliğinin nasıl anlaşılabileceğine ilişkin bilgiler de verdi. Yumaklı, “Kızartma yağlarının kalitesi, polar madde ve asit sayısı gibi parametrelerle ölçülür. Polar madde, yağın oksidasyonu sonucu oluşan bileşiklerdir. Asit sayısı ise yağın bozulması sonucu oluşan serbest yağ asitlerinin miktarıdır. Bu parametrelerin yüksek olması, yağın kalitesinin düşük olduğunu ve sağlığa zararlı olduğunu gösterir. Bu nedenle, kızartma yağlarının bu parametreleri belirlenen sınırların altında olmalıdır. Ayrıca, kızartma yağlarının sıcaklığı da önemlidir. Kızartma yağlarının sıcaklığı 180 derecenin üzerine çıkmamalıdır. Aksi takdirde, yağın yapısı bozulur ve kanserojen maddeler oluşur” diye konuştu.

Hızlı tren ağı, Karadeniz'e ulaşacak Hızlı tren ağı, Karadeniz'e ulaşacak

Kızartma yağlarına yönelik denetimler devam edecek

Yumaklı, kızartma yağlarına yönelik denetimlerin sadece 10 günlük bir süreyle sınırlı kalmayacağını, yıl boyunca rutin olarak devam edeceğini söyledi. Yumaklı, “Bakanlığımız, gıda güvenliği ve kamu sağlığı konusunda hassasiyet göstermektedir. Bu kapsamda, kızartma yağlarına ilişkin denetimlerimiz yıl boyunca risk esaslı olarak sürdürülecektir. Denetimlerde uygun olmayan yağlar tespit edilirse, gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: DHA