Güneş İzmir'e 7 milyon lira kazandırdı! Güneş İzmir'e 7 milyon lira kazandırdı!

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene, Vali Gökmen Çiçek,  Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Osman Balcı, ilçe belediye başkanları, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti. Törende konuşan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Osman Balcı, "Anadolu'yu işgal etmekle bu sebeple Türkleri yok etmek isteyen Yunan Ordusu yüzyıl önce bugün Başkomutan Mustafa Kemal'in komutasındaki kahraman Türk ordusu Tarafından Sakarya Meydan Muharebesi'nde simite uğratılmış ve bir sene sonra da topraklarımızdan atılmıştır. Sakarya meydan Muharebesi savaşın seyrini değiştirerek bugünün hür ve bağımsız Türk devletinin yolunu açmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Sakarya Meydan Muharebesi'nin Muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal'e zaferin anısına 19 Eylül 1921'de mareşal rütbesi ve gazilik unvanını vermiştir. Gaziler Günü olarak kutladığımız 19 Eylül aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Derneği'nin de kuruluş günüdür. Gaziler Günü, bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür. Kahraman gaziler, gaziler gününüz kutlu olsun. Sizler en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Şehit ve gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir" diye konuştu.

Kayseri'de bulunan muharip gazi, şehit aileleri ve şehitlerin sayısına değinen Balcı, "Kayseri'ye defnedilen şehit sayımız 340'dır. Kayseri nüfusuna kayıtlı olup da il dışına defnedilen şehit sayımız 22'dir. Kayseri nüfusuna kayıtlı olup da yurt dışında defnedilen şehit sayımız Kıbrıs 3, Suudi Arabistan ve Mekke 1 olmak üzere toplamı 4'tür. Kayseri'de yaşayan şehit ailesi sayımız 369'dur. Kayseri ilimizde yaşayan malul gazilerimiz 341'dir. Kayseri ilimizde yaşayan muharip gazilerimiz Kıbrıs 307, Kore 6 olmak üzere toplam 313'dür" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenin ardından Vali Gökmen Çiçek ve beraberindeki heyet tarafından, Kartal Şehitliği ziyaret edilerek kabirlere karanfil bıraktı. 

Kaynak: DHA